Development (trunk) - en to ja translation catalogue (1676 entries)

en: Translation Updates
ja: 翻訳の更新

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
ja: そのキーは期限が切れています。もう一度お試しください。

en: The theme directory "%s" does not exist.
ja: テーマディレクトリ "%s" がありません。

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
ja: <code>%1$s</code> では <code>%3$s</code> 関数ではなく <code>%2$s</code> メソッドを利用してください。参照: %4$s

en: ERROR: This is not a valid feed template.
ja: エラー: 有効なフィードテンプレートではありません。

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ja: このコンテンツはパスワードで保護されています。閲覧するには以下にパスワードを入力してください。

en: http://codex.wordpress.org/Function_Reference/is_main_query
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/関数リファレンス/is_main_query

en: Failed to write request to temporary file.
ja: 一時ファイルへの書き込みに失敗しました。

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
ja: このホストの SSL 証明書が認証されませんでした。

en: Embed Media Player
ja: メディアプレイヤーを埋め込む

en: Length:
ja: 長さ:

en: Embed or Link
ja: 埋め込みまたはリンク

en: Link to Media File
ja: メディアファイルへのリンク

en: Link to Attachment Page
ja: 添付ファイルページへのリンク

en: Download File
ja: ファイルをダウンロード

en: Download Video
ja: 動画をダウンロード

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Mute Toggle
ja: ミュート切り替え

en: Turn off Fullscreen
ja: フルスクリーンをオフ

en: Go Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Unmute
ja: ミュート解除

en: Captions/Subtitles
ja: キャプション/字幕

en: Empty
ja: 空

en: Valid
ja: 有効

en: Invalid
ja: 無効

en: Failed
ja: 失敗

en: Activate your Akismet account
ja: Akismet アカウントを有効化

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
ja: <strong>もうすぐ完了です</strong> - アカウントを有効化してコメントスパムにサヨナラしましょう

en: %s week | %s weeks
ja[0]: %s週

en: %s month | %s months
ja[0]: %sか月

en: %s year | %s years
ja[0]: %s年

en: #%d (no title)
ja: #%d (タイトルなし)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
ja: この機能を使うには JavaScript を有効にする必要があります。

en: F j, Y
ja: Y年n月j日

en: g:i a
ja: g:i A

en: F j, Y g:i a
ja: Y年n月j日 g:i A

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
ja: Akismet アカウントの設定が完了しました。それではブログをお楽しみください !

en: Please enter an API key
ja: API キーを入力してください

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
ja: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">統計</a>

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
ja: Akismet はあなたのサイトにやってくるコメントやトラックバックのスパムを排除します。Akismet を使うには API キーの登録が必要になります。下のボタンをクリックして始めましょう。

en: Create a new Akismet Key
ja: 新しい Akismet キーを作成する

en: I already have a key
ja: キーをすでに持っています

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
ja: 有効な Akismet API キーを入力してください。API キーは<a href="%s">こちらから新規作成</a>できます。

en: Auto-detete old spam
ja: 古いスパムを自動削除する

en: Show approved comments
ja: 承認済みのコメントを表示する

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Server Status
ja: サーバー状態

en: Check Network Status
ja: ネットワーク状態を確認

en: Last Checked
ja: 最終確認日時

en: %s Ago
ja: %s前

en: Not yet
ja: 未確認

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
ja: Akismet.com が正常に動いているか確認するには<a href="%s" target="_blank">こちらをクリック</a>してください。

en: Akismet Error Code
ja: Akismet エラーコード

en: Login Address (URL)
ja: ログインアドレス (URL)

en: The URL to the admin area
ja: 管理画面の URL

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
ja: お使いのデバイス上のブラウザからはファイルをアップロードできません。 <a href="%s">デバイスのネイティブアプリ</a>をご利用いただけるかもしれません。

en: (more&hellip;)
ja: (さらに&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
ja: ホスティングサービス上で mail() 関数が無効になっている可能性があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ja: <strong>エラー</strong>: 登録できませんでした。<a href="mailto:%s">管理者にご連絡</a>ください。

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
ja: %1$s [自動保存]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
ja: %1$s [現在のリビジョン]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
ja: セッションの期限が切れました。このページから再度ログインするか、ログインページへ移動してください。

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
ja: %3$s年%1$s月%2$s日 @ %4$s:%5$s

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
ja: セッションの期限が切れました。もう一度ログインしてください。このページからは移動しません。

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
ja: メールアドレス (%s) をご確認ください。間違っているとメールを受け取れません。

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
ja: お探しのサイト <strong>%s</strong> は存在しませんが、今すぐ作成できます。

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
ja: お探しのサイト <strong>%s</strong> は存在しません。

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
ja: 新しい画面でログインページを開きます。ログイン後、そちらを閉じてこのページに戻ってください。

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
ja: %1$s %2$s %3$s前 (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
ja: %s <span class="says">より:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索:

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
ja: Y年n月j日 G:i:s

en: Session expired
ja: セッションの有効期限が切れました

en: No tags found.
ja: タグが見つかりませんでした。

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
ja: 管理画面では %1$s スクリプトの読み込みをオフにしないでください。フロントエンドテーマだけをターゲットにするには、%2$s フックを使いましょう。

en: WordPress Address (URL)
ja: WordPress アドレス (URL)

en: Site Address (URL)
ja: サイトアドレス (URL)

en: Invalid user ID.
ja: 無効なユーザー ID です。

en: Random Order
ja: ランダム

en: Caption this image&hellip;
ja: この画像のキャプション

en: %d selected
ja: %d点を選択済

en: Insert from URL
ja: URL から挿入

en: Set Featured Image
ja: アイキャッチ画像を設定

[ctx: Links widget]
en: Random
ja: ランダム

en: No items found.
ja: アイテムは見つかりませんでした。

en: Add to Gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Reverse order
ja: 順序を逆にする

en: Set featured image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Deselect
ja: 選択を解除

en: Sorry, that file cannot be edited.
ja: そのファイルは編集できません。

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
ja: お使いのブラウザーは、複数ファイルアップローダーを使って大きなファイルをアップロードすることができません。 100MBを超えるファイルには<a href="%1$s" target="%2$s">ブラウザーアップローダー</a>を使ってください。

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: この項目を完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Upload Limit Exceeded
ja: アップロード上限超過

en: Maximum upload file size: %d%s.
ja: 最大アップロードファイルサイズ: %d%s。

en: Dismiss Errors
ja: エラーを非表示にする

en: Error
ja: エラー

en: No editor could be selected.
ja: エディターを選択できませんでした。

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Manage Images
ja: 画像の管理

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 画像 <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Audio
ja: 音声の管理

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 音声 <span class="count">(%s)</span>

en: Video
ja: 動画

en: Manage Video
ja: 動画の管理

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 動画 <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
ja: 固定ページに挿入

en: Uploaded to this page
ja: この固定ページへのアップロード

en: All media items
ja: すべてのメディア

en: Uploaded to this post
ja: この投稿へのアップロード

en: Audio
ja: 音声

en: &#8592; Return to library
ja: &#8592; ライブラリへ戻る

en: Custom URL
ja: カスタム URL

en: Attachment Details
ja: 添付ファイルの詳細

en: Alt Text
ja: 代替テキスト

en: Columns
ja: カラム

en: Drag and drop to reorder images.
ja: 画像を並べ替えるにはドラッグ & ドロップ操作をしてください。

en: Large
ja: 大サイズ

en: Attachment Display Settings
ja: 添付ファイルの表示設定

en: Gallery Settings
ja: ギャラリーの設定

en: Upload Images
ja: 画像をアップロード

en: &#8592; Cancel Gallery
ja: &#8592; ギャラリーをキャンセル

en: WordPress &rsaquo; Success
ja: WordPress &rsaquo; 成功

en: Drop files anywhere to upload
ja: アップロードするファイルをドロップ

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Insert gallery
ja: ギャラリーを挿入

en: Drop files to upload
ja: ファイルをドロップしてアップロード

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Create Gallery
ja: ギャラリーを作成

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
ja: ユーザーを有効化するには、以下のリンクをクリックしてください:
    
    %s
    
    有効化すると、ログイン情報を含むメールが別途届きます。

en: Already Installed
ja: すでにインストールされています

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
ja: すでに WordPress をインストール済みのようです。再インストールするには、まず以前のデータベーステーブルを削除してください。

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
ja: タクソノミーは32文字以上にはできません

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
ja: 新サイト: %1$s
    URL: %2$s
    リモート IP: %3$s
    
    この通知をオフにする: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
ja: 新ユーザー: %1$s
    リモート IP: %2$s
    
    この通知をオフにする: %3$s

en: Link To
ja: リンク先

en: Attachment Page
ja: 添付ファイルのページ

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Describe this video&hellip;
ja: このビデオの説明を書く

en: Describe this audio file&hellip;
ja: この音声の説明を書く

en: Describe this media file&hellip;
ja: このメディアの説明を書く

en: Update gallery
ja: ギャラリーを更新

en: The requested user does not exist.
ja: リクエストされたユーザーが見つかりません。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
ja: <strong>エラー</strong>: このユーザー名はすでに登録されています。他のユーザー名を選んでください。

en: File doesn&#8217;t exist?
ja: ファイルが存在しないようです。

en: File is not an image.
ja: 画像ではないファイルです。

en: Could not read image size.
ja: 画像のサイズを読み取れませんでした。

en: Image resize failed.
ja: 画像をリサイズできませんでした。

en: Image crop failed.
ja: 画像を切り抜けませんでした。

en: Image rotate failed.
ja: 画像を回転できませんでした。

en: Image flip failed.
ja: 画像を反転できませんでした。

en: Image Editor Save Failed
ja: 画像エディターで保存に失敗しました

[ctx: post type general name]
en: Media
ja: メディア

[ctx: add new media]
en: Add New
ja: メディアの追加

en: View Attachment Page
ja: 添付ファイルのページを表示

en: Whoops, the provided date is invalid.
ja: 入力された日付は無効です。

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Create a new gallery
ja: ギャラリーを作成

en: Insert into post
ja: 投稿に挿入

en: Add to gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Clear
ja: クリア

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Could not insert term relationship into the database
ja: キーワードの関係をデータベースに挿入できませんでした

[ctx: Display name based on first name and last name]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s%1$s

en: Incorrect username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが正しくありません。

en: XML-RPC services are disabled on this site.
ja: このサイト上では XML-RPC サービスが無効になっています。

en: There is a revision of this post that is more recent.
ja: この投稿にはより最近のリビジョンがあります。

en: %1$s %2$s %3$s Feed
ja: %1$s %2$s %3$s フィード

en: Display post date?
ja: 投稿日を表示しますか ?

en: You are not allowed to create pages as this user.
ja: 固定ページを作成する権限がありません。

en: Invalid post ID
ja: 無効な投稿 ID

en: Sorry, you cannot edit users.
ja: ユーザーを編集することはできません。

en: Invalid user ID
ja: 無効なユーザー ID

en: Sorry, you cannot list users.
ja: ユーザー一覧を表示できません。

en: The role specified is not valid
ja: 指定の権限は無効です

en: Sorry, you cannot edit your profile.
ja: プロフィールを編集できません。

en: Sorry, the user cannot be updated.
ja: そのユーザーは更新できません。

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
ja: 投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, revisions are disabled.
ja: リビジョンが無効化されています。

en: Alternative Text
ja: 代替テキスト

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Distraction Free Writing mode
ja: 集中執筆モード

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
ja: このソフトウェアについての詳しい情報は、<a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE のサイト</a>をご覧ください。

en: GNU Library General Public License
ja: GNU ライブラリ一般公衆利用許諾契約書

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
ja: Word や Excel など、別のアプリケーションからコンテンツをペーストする場合、二行目にある「Word からペースト」ボタンを使うか、テキストモードを使うとうまくいきます。

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
ja: 別のウェブページからコンテンツをペーストすると、ブラウザや元のウェブページによって不整合が起きることがあります。エディターは、ペーストされた無効な HTML コードを修正しようとします。が、テキストタブを使うか二行目にあるペーストボタンを利用してみるのが最もよいやり方です。または、段落ごとにひとつひとつペーストしてみましょう。多くのブラウザでは、トリプルクリックをすると段落を選択できます。

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
ja: リッチエディターに直接入力した HTML コードは、投稿が表示される際にテキストとして表示されます。管理画面で見えているものが、投稿でもそのまま表示されるということです。ツールバーボタンで入力できない HTML の要素を使いたい場合は、テキストエディターを使ってて入力する必要があります。たとえば、テーブルや &lt;code&gt; などです。まずはテキストエディターのタブをクリックして、コードを編集し、それからビジュアルモードに戻ってみましょう。コードが有効でありエディターが理解できるものであれば、その場でレンダリングされたものを見ることができます。

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
ja: お使いのコンピュータから画像ファイルなどのメディアファイルをアップロードする必要がある場合は、エディターの上にあるメディアライブラリボタンを使用できます。メディアライブラリは、アップロードされた各画像からサムネイルサイズのコピーを作成しようとします。アップロードした画像を投稿に挿入するには、まずサムネイルをクリックしてオプションメニューを表示してください。オプションを選択して「投稿に挿入」をクリックすると、その画像またはファイルが編集中の投稿に現れます。

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
ja: 集中執筆モードのエディター幅:

en: QuickTime options
ja: QuickTime 設定

en: Skip to toolbar
ja: ツールバーへスキップ

en: Top navigation toolbar.
ja: トップナビゲーションのツールバー。

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
ja: 集中執筆モード (Alt + Shift + W)

en: Horizontal rule
ja: 水平線

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja: テキスト

en: Hex Value
ja: 16進値

en: Header Text Color
ja: ヘッダーテキスト色

en: Colors
ja: 色

en: Save &amp; Activate
ja: 保存して有効化する

en: Saved
ja: 保存しました

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
ja: <strong>WordPress のアップグレードに成功しました !</strong> 再度ログインしてアップグレードした WordPress をお試しください。

en: Save &amp; Publish
ja: 保存して公開

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
ja: この XML-RPC メソッドへ不完全な変数が渡されました。

en: Sorry, you cannot stick a private post.
ja: 非公開設定の投稿を固定表示にすることはできません。

en: This key is invalid.
ja: 無効なキーです。

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja: 一部のコメントがまだ Akismet によるスパムチェックを受けていないため、一時的に承認待ちになっています。 <a href="%s">Akismet 設定</a>を確認し、問題が解決しない場合はホスティングサービスに連絡してください。

en: Awaiting spam check
ja: スパムチェック待ち

en: Akismet Widget
ja: Akismet ウィジェット

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: No Image
ja: 画像なし

en: Random Default Image
ja: ランダムデフォルト画像

en: Random Uploaded Image
ja: ランダムアップロード画像

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
ja: メニューの項目は「外観」の「メニュー」画面で編集できます。

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
ja: ここにファイルをドロップするか<a href="#" class="upload">ファイルを選択してください</a>。

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Post Thumbnail
ja: 投稿サムネイル

en: text direction
ja: テキスト記述方向

en: Toggle Editor Text Direction
ja: テキスト記述方向の切替

en: Site name must be at least 4 characters.
ja: サイト名は4文字以上必要です。

en: Please enter a site name.
ja: サイト名を入力してください。

en: That username is not allowed.
ja: そのユーザー名は利用できません。

en: Please enter a username.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter a site title.
ja: サイトタイトルを入力してください。

en: That name is not allowed.
ja: その名称は利用できません。

en: Username must be at least 4 characters.
ja: ユーザー名は4文字以上必要です。

en: A static page
ja: 固定ページ

en: Display Header Text
ja: ヘッダーテキストを表示する

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background Position
ja: 背景の位置

en: Background Attachment
ja: 背景スクロール

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Upload New
ja: 新規アップロード

en: Remove Image
ja: 画像の削除

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
ja: この投稿タイプを編集する権限がありません。

en: Scroll
ja: スクロール

en: Fixed
ja: 固定

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: Tile
ja: タイル

en: Tile Horizontally
ja: 水平方向に繰り返し

en: Tile Vertically
ja: 垂直方向に繰り返し

en: Front page
ja: フロントページ

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Upload
ja: アップロード

en: Remove
ja: 削除

en: Allowed Files
ja: アップロードできるファイル

en: The term name cannot be empty.
ja: キーワード名を入力してください。

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを作成する権限がありません。

en: This taxonomy is not hierarchical.
ja: このタクソノミーは階層化されていません。

en: Parent term does not exist.
ja: 親キーワードがありません。

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
ja: キーワードを作成できませんでした。何か問題が起こりました。

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを編集する権限がありません。

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
ja: このタクソノミーは階層化されていないので、親は設定できません。

en: Sorry, editing the term failed.
ja: キーワードの編集に失敗しました。

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを削除する権限がありません。

en: Sorry, deleting the term failed.
ja: キーワードの削除に失敗しました。

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを割り当てる権限がありません。

en: Select Link Category:
ja: リンクカテゴリーの選択:

en: Template
ja: テンプレート

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Link rating
ja: リンク評価

en: Link ID
ja: リンク ID

en: Number of links to show:
ja:  表示するリンクの数:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
ja: エラー: テーマディレクトリが空か、存在しません。インストールを確認してください。

en: Stylesheet is not readable.
ja: スタイルシートが読み取り可能ではありません。

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
ja: "%s" テーマは有効な親テーマではありません。

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
ja[0]: ご利用中のテーマは%s個のメニューに対応しています。各位置に表示するメニューを選んでください。

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Static Front Page
ja: 固定フロントページ

en: Your theme supports a static front page.
ja: テーマは固定フロントページをサポートしています。

en: Your latest posts
ja: 最新の投稿

en: Front page displays
ja: フロントページの表示

en: Site Title & Tagline
ja: サイトタイトルとキャッチフレーズ

en: Tagline
ja: キャッチフレーズ

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: Styles
ja: スタイル

en: Use left and right arrows to navigate.
ja: ナビゲーションに左右矢印を使用する。

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
ja: characters

en: The post type may not be changed.
ja: 投稿タイプは変更できません。

en: Image default size
ja: 画像サイズの初期設定

en: Image default link type
ja: 画像リンクタイプの初期設定

en: Image default align
ja: 画像配置の初期設定

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: Edit Site
ja: サイト編集

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
ja: この投稿タイプの投稿を編集する権限がありません。

en: Invalid author ID.
ja: 無効な作成者 ID です。

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
ja: この投稿を削除する権限がありません。

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
ja: 階層化されているタクソノミーで不明瞭なキーワードが使われています。代わりにキーワード ID を使ってください。

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
ja: 指定したタクソノミーのひとつにキーワードを追加する権限がありません。

en: The post cannot be deleted.
ja: 投稿を削除できません。

en: The post type specified is not valid
ja: 指定された投稿タイプは有効ではありません

en: Invalid post type
ja: 無効な投稿タイプ

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
ja: この投稿タイプでパスワード保護された投稿を作成する権限がありません

en: You are not allowed to create posts as this user.
ja: このユーザーとしては投稿を作成する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
ja: この投稿タイプで非公開の投稿を作成する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
ja: この投稿タイプで投稿を公開する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
ja: 指定のタクソノミーのひとつにキーワードを割り当てる権限がありません。

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
ja: 指定されたタクソノミーのうち、この投稿タイプに対応していないものがあります。

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
ja: この投稿を固定表示にする権限がありません。

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
ja: 英語=en,デンマーク語=da,オランダ語=nl,フィンランド語=fi,フランス語=fr,ドイツ語=de,イタリア語=it,ポーランド語=pl,ポルトガル語=pt,スペイン語=es,スウェーデン語=sv

en: Allow search engines to index this site.
ja: 検索エンジンによるサイトのインデックスを許可する。

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
ja: <code>wp-config.php</code> ファイルが見つかりません。開始する前にこのファイルが必要です。

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
ja: ヘルプが必要な場合は<a href='http://wpdocs.sourceforge.jp/Editing_wp-config.php'>ドキュメンテーション</a>をご覧ください。

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
ja: ウェブインタフェース経由で <code>wp-config.php</code> を作成できますが、サーバーによっては動作しないかもしれません。最も安全な方法は、手動でファイルを作成することです。

en: Create a Configuration File
ja: 設定ファイルを作成する

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: http://codex.wordpress.org/
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
ja: あなたのサイト <a href="%1$s">%2$s</a> は有効化済みです。ユーザー名「%3$s」を使ってログインできます。%4$s のメールをチェックして、パスワードとログイン方法をお読みください。メールが見つからない場合は、スパムフォルダを確認してください。それでも1時間以内にメールが届かなければ、<a href="%5$s">パスワードをリセット</a>できます。

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
ja: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> はあなたの新しいサイトです。設定したパスワードを使って、「%4$s」として<a href="%3$s">ログイン</a>してください。

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
ja: アカウントが有効化されました。ユーザー名「%2$s」を使って<a href="%1$s">ログイン</a>できます。%3$s のメールをチェックして、パスワードとログイン方法をお読みください。メールが見つからない場合は、スパムフォルダを確認してください。それでも1時間以内にメールが届かなければ、<a href="%4$s">パスワードをリセット</a>できます。

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
ja: 使用できないテーブルがあります。データベースの<a href="%s">修復</a>が必要かもしれません。

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
ja: 操作を完了しました。メッセージ「<strong>%s</strong>」を削除しました。

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
ja: コメントを急いで投稿し過ぎているようです。もう少しゆっくりお願いします。

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
ja: 新規

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
ja[0]: %s件のコメントが承認待ちです。

en: What do I do now?
ja: 次に何をすればいいでしょう ?

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: %s は、ブラウザ上からマルチファイルアップローダーを使う際のアップロードサイズ上限を超えています。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: %1$sブラウザーアップローダー%2$sでこのファイルをアップロードしてみてください。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; のアップロードに失敗しました。

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
ja: スペルチェッカーを切り替える (Alt + Shift + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
ja: 全画面表示を切り替える (Alt + Shift + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
ja: 中央寄せ (Alt + Shift + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
ja: 左詰め (Alt + Shift + L)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
ja: 取り消し線 (Alt + Shift + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
ja: 均等割付 (Alt + Shift + J)

en: Redo (Ctrl + Y)
ja: やり直し (Ctrl + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
ja: 取り消し (Ctrl + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
ja: 改ページ挿入 (Alt + Shift + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
ja: More タグ挿入 (Alt + Shift + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
ja: 全ツール表示切り替え (Alt + Shift + Z)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
ja: 右詰め (Alt + Shift + R)

[ctx: links widget]
en: All Links
ja: すべてのリンク

en: The menu ID should not be empty.
ja: メニュー ID を入力してください。

en: About WordPress
ja: WordPress について

en: http://wordpress.org/support/
ja: http://ja.forums.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/forum/requests-and-feedback
ja: http://ja.forums.wordpress.org/forum/2

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %s は、このサイトのアップロードサイズ上限を超えています。

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
ja: 詳細は <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_in_WordPress">WordPress のデバッグ</a>をご覧ください。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ja: ユーザー様へ
    
    新しいサイト SITE_NAME の設置に成功しました:
    BLOG_URL
    
    以下の情報を使って、管理者としてログインできます:
    ユーザー名: USERNAME
    パスワード: PASSWORD
    ログイン URL: BLOG_URLwp-login.php
    
    新しいサイトをお楽しみください。どうもありがとうございます !
    -- 運営チーム @ SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
ja: <strong>エラー</strong>: コメントを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
ja: <strong>エラー</strong>: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
ja: <strong>エラー</strong>: 必須項目 (名前、メールアドレス) を入力してください。

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
ja: エラー: 入力に誤りがあります （赤字の項目）。

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
ja: プレビュー画像を読み込むことができませんでした。ページを読み込み直してもう一度お試しください。

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
ja: <strong>エラー</strong>: そのサイト URL はすでに使われています。

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
ja: <strong>エラー</strong>: サイトエントリーの作成中に問題が発生しました。

en: No
ja: いいえ

en: Email
ja: メールアドレス

en: Users
ja: ユーザー

en: Update
ja: 更新

en: Sites
ja: サイト

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Name
ja: 名前

en: Username
ja: ユーザー名

en: Settings
ja: 設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 間違えましたか ?

en: Themes
ja: テーマ

en: Log In
ja: ログイン

en: Title
ja: タイトル

en: Public
ja: 公開

en: Path
ja: パス

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Yes
ja: はい

en: My Sites
ja: 参加サイト

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: First Post
ja: 最初の投稿

en: Password:
ja: パスワード

en: Activate
ja: 有効化

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Database Error
ja: データベースエラー

en: Error establishing a database connection
ja: データベース接続確立エラー

en: Global Dashboard: %s
ja: グローバルダッシュボード: %s

en: Network Admin: %s
ja: サイトネットワーク管理者: %s

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ja: タグ

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
ja: スクリプトおよびスタイルは %1$s、%2$s、%3$s フック以降のみに登録・キュー追加できます。

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
ja: 他のブログからの通知 (ピンバック・トラックバック) を受け付ける

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
ja: 代わりに <code>WP_User->ID</code> を使ってください。

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
ja: あなたをこのサイトに追加しました。<a href="%s">ホームページ</a>に移動するか、ユーザー名とパスワードを使って<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: メモリの許容量を超えました。別の小さいサイズのファイルでもう一度お試しください。

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: ファイルサイズの上限を超えているようです。別のファイルをお試しください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: このファイルは画像ではありません。別のファイルをお試しください。

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
ja: カテゴリーを区切るには「%s」ではなく半角英字のカンマを使ってください。

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
ja: グレー

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
ja: ブルー

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
ja: 入力されたタイムゾーンは有効ではありません。有効なタイムゾーンを選択してください。

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
ja: 投稿

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
ja: 固定ページ

[ctx: html attribute]
en: Name:
ja: カラー名:

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
ja: メディア

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
ja: リンク

[ctx: add new from admin bar]
en: User
ja: ユーザー

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
ja: 最初のパラメーターを使って検証されるノンスアクションを明記する必要があります。

en: View Tag
ja: タグを表示

en: View Category
ja: カテゴリーを表示

en: Wider
ja: 幅を広げる

en: Narrower
ja: 幅を狭める

en: Default width
ja: デフォルトの幅

en: Word count: %s
ja: 文字数: %s

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
ja: アカウントを有効化しました。<a href="%1$s">ログイン</a>するか、 <a href="%2$s">ホームページ</a>に戻ってください。

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
ja: アカウントを有効化しました。<a href="%1$s">サイトを表示する</a>か<a href="%2$s">ログイン</a>してください。

en: Help (Alt + Shift + H)
ja: ヘルプ (Alt + Shift + H)

en: Howdy, %1$s
ja: こんにちは、%1$s さん !

en: Exit fullscreen
ja: フルスクリーンモードを終了

en: Approve and Reply
ja: 承認と返信

en: All Posts
ja: 投稿一覧

en: All Pages
ja: 固定ページ一覧

en: Updated.
ja: 更新しました。

en: fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Bold (Ctrl + B)
ja: 太字 (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
ja: 斜体 (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
ja: 番号付きリスト (Alt + Shift + O)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
ja: 番号なしリスト (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
ja: 画像の挿入／編集 (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
ja: リンクの挿入／編集 (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
ja: リンクを外す (Alt + Shift + S)

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
ja: TinyMCE は Moxiecode Systems AB によって %sLGPL</a> に基づくオープンソースとして公開されている、プラットフォームに依存しないウェブベースの Javascript HTML WYSIWYG エディターです。HTML テキストエリアなどの HTML 要素をエディタインスタンスに変換できるようになっています。

en: Indigo
ja: インディゴ

en: Navy Blue
ja: ネイビーブルー

en: Dark green
ja: ダークグリーン

en: Amber
ja: アンバー

en: Olive
ja: オリーブ

en: Words:
ja: 単語数:

en: Maroon
ja: 栗色

en: Poster
ja: ポスター

en: Preload
ja: 先読み

en: Alternative source 2
ja: 代替ソース 2

en: Alternative source 1
ja: 代替ソース 1

en: Disc
ja: 黒丸

en: Upper roman
ja: 大文字のローマ数字

en: Aqua
ja: アクア

en: Lime
ja: ライム

en: Magenta
ja: マジェンタ

en: Royal blue
ja: ロイヤルブルー

en: Turquoise
ja: ターコイズ

en: Yellow green
ja: 黄緑

en: Upper alpha
ja: 大文字のアルファベット

en: Lower roman
ja: 小文字のローマ数字

en: Burnt orange
ja: バーントオレンジ

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
ja: 現在プレーンテキスト貼り付けモードです。通常の貼り付けモードに切り替えるにはもう一度クリックしてください。

en: Plum
ja: プラム

en: {#field} must be a number
ja: {#field} は、数値を指定してください。

en: Medium gray
ja: ミディアムグレー

en: Sea green
ja: シーグリーン

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
ja: 現在プレーンテキスト貼り付けモードです。通常の貼り付けモードに切り替えるにはもう一度クリックしてください。貼り付け後には通常のモードに戻ります。

en: HTML5 Video Options
ja: HTML5 動画オプション

en: Very dark gray
ja: 濃灰

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
ja: ツールバーを表示するには Alt + F10 を、ヘルプは Alt + 0 を押してください。

en: Accessibility Help
ja: アクセシビリティヘルプ

en: General Usage
ja: 一般的な用法

en: {#field} must be a number greater than {#min}
ja: {#field} は、{#min} より大きい数値を指定してください。

en: Dark azure
ja: ダークスカイブルー

en: Dark olive
ja: ダークオリーブ

en: Lower greek
ja: 小文字ギリシャ数字

en: Lower alpha
ja: 小文字英字

en: Learn word
ja: 単語を学習

en: Types
ja: 種類

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: {#field} must be a number or percentage
ja: {#field} は、数値または比率を指定してください。

en: Square
ja: 四角

en: Gold
ja: 金色

en: Light sky blue
ja: ライトスカイブルー

en: Circle
ja: 円

en: Peach
ja: 桃色

en: Sky blue
ja: スカイブルー

en: Rich Text Area
ja: リッチテキストエリア

en: Pale green
ja: 薄緑

en: Light yellow
ja: ライトイエロー

en: Teal
ja: ティール

en: Pale cyan
ja: 薄シアン

en: Grayish blue
ja: 灰青

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
ja: ファイルストリーミングの送り先となるディレクトリが存在しないか、書き込み不可になっています。

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
ja: 要求されたリクエストを完了できる HTTP トランスポートがありません。

[ctx: post format]
en: Format
ja: フォーマット

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s 件のコメント</a>がスパムキューにあります。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja: <a href="%1$s">Akismet</a> はスパムがブログにたどりつくのを阻止します。

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
ja: <strong>登録成功!</strong> Akismet API キーの書かれたメールを確認して、下記に入力してください。

en: Flagged as spam by Akismet
ja: Akismet によりスパムと判定

en: History
ja: 履歴

[ctx: comments]
en: Spam
ja: スパム

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
ja: 現在<a href='%1$s'>スパムと判断されたコメント</a>はありません。

en: Cleared by Akismet
ja: Akismet により消去

en: Enter the destination URL
ja: リンク先 URL を入力してください

en: Or link to existing content
ja: または既存のコンテンツにリンク

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
ja: 条件付きクエリータグはクエリーが走る前には動作しません。その場合、常に false を返します。

en: The user is already active.
ja: このユーザーはすでに認証済みです。

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
ja: %1$s が<strong>誤って</strong>呼び出されました。%2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
ja: (このメッセージはバージョン %s で追加されました)

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名 <strong>%1$s</strong> のパスワードが間違っています。<a href="%2$s" title="パスワード紛失">パスワードをお忘れですか</a> ?

en: Sorry, you cannot publish this post.
ja: この投稿を公開することはできません。

en: Comment History
ja: コメント履歴

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ja: Akismet %s を使うには WordPress 3.0 以降が必要です。

en: %s approved | %s approved
ja[0]: %s が承認

en: %s reported this comment as not spam
ja: %s がこのコメントを非スパムと判断

en: Akismet caught this comment as spam
ja: Akismet がこのコメントをスパムと判断

en: %s reported this comment as spam
ja: %s がこのコメントをスパムと判断

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判断しました。

en: Re-trying
ja: 再試行中

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
ja: 一ヶ月以上前の投稿につけられたスパムを自動削除する

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
ja: WordPress のホーム URL %s が無効です。<a href="%s">ホーム設定</a>を修正してください。

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
ja: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する。

en: %s changed the comment status to %s
ja: %s がコメントの状態を %s に変更

en: Comment status was changed to %s
ja: コメントの状態を %s へと変更しました

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja: Akismet は自動再試行中にこのコメントを破棄しました。

en: Akismet cleared this comment
ja: Akismet はこのコメントを破棄しました

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
ja: コメントは wp_blacklist_check に捕らえられました

en: Accessible
ja: アクセス可能

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
ja: Akismet によるこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s)。後で自動的に再検証します。

en: Permalink: %s
ja: パーマリンク: %s

[ctx: Post format]
en: Standard
ja: 標準

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
ja: 投稿タイプ名は20文字以内にしてください

en: Your address will be %s.
ja: あなたのアドレスは %s になります。

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: Post format]
en: Audio
ja: 音声

en: Invalid post format
ja: 無効な投稿フォーマットです

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
ja: Whois : http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Open link in a new window/tab
ja: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: No search term specified. Showing recent items.
ja: 検索キーワードが指定されていません。最近の項目を表示しています。

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
ja: uninstall フックでは静的なクラスメソッドまたは関数のみが使用できます。

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
ja: 投稿の整数値を渡す方法は非推奨になっています。代わりに引数の配列を渡してください。

[ctx: Post format]
en: Aside
ja: アサイド

[ctx: Post format]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Post format]
en: Gallery
ja: ギャラリー

[ctx: Post format]
en: Link
ja: リンク

[ctx: Post format]
en: Image
ja: 画像

[ctx: Post format]
en: Quote
ja: 引用

[ctx: Post format]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: Post format]
en: Video
ja: 動画

en: No pages found in Trash.
ja: ゴミ箱内にページが見つかりませんでした。

en: No pages found.
ja: ページが見つかりませんでした。

en: No posts found in Trash.
ja: ゴミ箱内に投稿が見つかりませんでした。

en: Shortlink
ja: 短縮リンク

en: Invalid attachment ID.
ja: 無効な添付ファイル ID です。

en: This file no longer needs to be included.
ja: このファイルは含める必要がなくなりました。

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。新しいパスワードを作成するためのリンクをメールでお送りします。

en: Display as dropdown
ja: ドロップダウン表示

en: Large size image height
ja: 大サイズ画像の高さ

en: Medium size image width
ja: 中サイズ画像の幅

en: Medium size image height
ja: 中サイズ画像の高さ

en: Large size image width
ja: 大サイズ画像の幅

en: Crop thumbnail to exact dimensions
ja: 指定したサイズにサムネイルをトリミングする

en: Thumbnail Height
ja: サムネイルの高さ

en: Thumbnail Width
ja: サムネイルの幅

en: No matches found.
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: New password
ja: 新規パスワード

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードの確認

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、以下へアクセスしてください。

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Your password has been reset.
ja: パスワードをリセットしました。

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: だれかが次のアカウントのパスワードリセットをリクエストしました:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: もしこれが間違いだった場合は、このメールを無視すれば何も起こりません。

en: Enter your new password below.
ja: 新しいパスワードを以下に入力してください。

en: Invalid post
ja: 無効な投稿

en: Edit My Profile
ja: プロフィールを編集

en: My Account
ja: アカウント

en: Manage Comments
ja: コメント管理

en: View comment history
ja: コメント履歴を表示

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
ja: Akismet はこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s) 。

en: Flagged as spam by %s
ja: %s がスパムと判定

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
ja: Akismet が再検証の際にこのコメントをスパムと判定

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja: <a href="%s">WordPress を最新版にアップグレード</a>するか、<a href="%s">Akismet プラグインをバージョン 2.4 にダウングレード</a>してください。

en: Un-spammed by %s
ja: %s がスパム判定を解除

en: Akismet re-checked and cleared this comment
ja: このコメントは Akismet での再検証に合格しました。

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
ja: a-z の半角英数字の小文字と数字のみが使えます。

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
ja: "caller_get_posts" は非推奨です。代わりに "ignore_sticky_posts" をお使いください。

en: New Link Category Name
ja: 新規リンクカテゴリー名

en: Add New Link Category
ja: 新規リンクカテゴリーを追加

en: Update Link Category
ja: リンクカテゴリーを更新

en: All Link Categories
ja: リンクカテゴリー一覧

en: Search Link Categories
ja: リンクカテゴリーを検索

en: Link Category
ja: リンクカテゴリー

en: Network Admin
ja: サイトネットワーク管理者

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
ja: <h1>データベースが選択できません</h1>
    <p>データベースサーバには接続できました (ユーザー名とパスワードは間違っていないようです) が、データベース <code>%1$s</code> を選択できませんでした。</p>
    <ul>
    <li>本当にこのデータベースが存在していますか ?</li>
    <li>ユーザー <code>%2$s</code> にはデータベース <code>%1$s</code> を利用する権限がありますか ?</li>
    <li>一部のシステムでは <code>username_%1$s</code> のように、データベース名の前にユーザー名が接頭辞として付けられています。これが問題ではありませんか ?</li>
    </ul>
    <p>もしデータベースの設置方法が分からない場合は<strong>ホスティングサービスに連絡</strong>してください。それでもうまく行かなければ、<a href="http://ja.forums.wordpress.org/">WordPress サポートフォーラム</a>でヘルプを得られるかもしれません。</p>

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
ja: <a target=”_blank" href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_a_WordPress_Network">バグレポート</a>のページをご覧ください。ガイドラインに従えば、問題点の解決に役に立つかもしれません。

en: [%1$s] Activate %2$s
ja: [%1$s] %2$s を有効化

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
ja: このホスト上ではサイトが定義されていません。もしあなたがサイトの所有者なら、<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_a_WordPress_Network">WordPress ネットワークのデバッグ</a>のヘルプをご覧ください。

en: Spam Blocked
ja: ブロックしたスパム

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
ja: 利用するには、<a href="%1$s">Akismet API キーを入力</a> する必要があります。

en: Akismet API Key
ja: Akismet API キー

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
ja: サーバーの PHP バージョンは %1$s ですが WordPress %2$s は %3$s 以上のみでご利用になれます。

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいトラックバックが承認待ちです。

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
ja: あなたがこのネットワークのオーナーなら、MySQL が適切に動いていることと、すべてのテーブルにエラーがないことを確認してください。

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
ja: サイトが表示されない場合は、このネットワークの所有者にご連絡ください。

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ja[0]: %2$s への%1$s件のフィードバック

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
ja: ユーザー

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
ja: ブログ

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
ja: なし

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
ja: すべて

en: Custom Menu
ja: カスタムメニュー

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
ja: カスタムメニューをウィジェットとして追加

en: New pingback on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいピンバックがありました

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいピンバックが承認待ちです。

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいコメントが承認待ちです。

en: New trackback on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいトラックバックがありました

en: New comment on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいコメントがありました

en: A term with the name provided already exists.
ja: 同じ名前の項目がすでに存在しています。

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
ja: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> 準拠

en: %1$s and %2$s.
ja: %1$s & %2$s

en: F, Y
ja: Y年n月

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> ブログのアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> の %3$s のアーカイブを表示しています。

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの%3$s年のアーカイブを表示しています。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。<a href="%3$s" title="このアカウントからログアウトする">ログアウト &raquo;</a>

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Your Comment
ja: コメント

en: Say It!
ja: 送信 !

en: Close this window.
ja: ウィンドウを閉じる。

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ja: 条件に合う投稿はありませんでした。

en: Log out of this account
ja: このアカウントをログアウトする

en: Log out &raquo;
ja: ログアウト &raquo;

en: Mail (will not be published)
ja: メールアドレス (非公開)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
ja: <strong>XHTML:</strong> 次のタグを使用できます: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> のアーカイブ内で<strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>を探しました。お探しのものが見つからない場合は他のリンクを試してみてください。

en: l, F jS, Y
ja: Y年n月j日 l

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの %3$s のアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
ja: カテゴリー %s のアーカイブを表示しています。

en: %d queries. %s seconds.
ja: %d個のクエリーと%s秒を要しました。

en: Comments (RSS)
ja: コメント (RSS)

en: Entries (RSS)
ja: 投稿 (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
ja: 改行と段落タグは自動で挿入されます。メールアドレスは表示されません。利用可能な <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> タグ: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
ja: このページは XHTML 1.0 Transitional に準拠しています

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ja: 現在、コメントフォームは閉鎖中です。

en: %1$s - Comments on %2$s
ja: %1$s - %2$s へのコメント

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
ja: この投稿へのコメントの <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> フィード。

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
ja: この投稿へのトラックバック <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
ja: &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>: %1$s より

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Choose from the most used tags
ja: よく使われているタグから選択

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
ja: 次の<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> タグと属性が使えます: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ja: カテゴリー

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: New Category Name
ja: 新規カテゴリー名

en: New Tag Name
ja: 新規タグ名

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリーを追加

en: Add New Tag
ja: 新規タグを追加

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ja: カテゴリー

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
ja: 現在このサイトに新規登録することはできません。

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
ja: <strong>%s</strong> の受信トレイを確認して、メールに記載されているリンクをクリックしてください。

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
ja: もう少々お待ちください。時々私たちがコントロールできない理由でメールの配達が遅れることがあります。

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
ja: メールクライアントの迷惑メールやスパムメール受信箱を確認してみてください。ときどきメールが誤って処理されることがあります。

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
ja: サイト管理者さん、こんにちは ! 現在&#8220;%s&#8221; の登録を許可しています。登録を変更・無効化するには<a href="%s">サイト設定</a>ページを開いてください。

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
ja: 登録完了のメールをこのアドレスに送ります。(次に進む前にメールアドレスをもう一度確認してください)

en: Search Pages
ja: 固定ページを検索

en: Add New Post
ja: 新規投稿を追加

en: Parent Page:
ja: 親ページ:

[ctx: post type general name]
en: Posts
ja: 投稿

en: Edit Page
ja: 固定ページを編集

en: Search Posts
ja: 投稿を検索

en: Add New Page
ja: 新規固定ページを追加

[ctx: post type general name]
en: Pages
ja: 固定ページ

[ctx: post type singular name]
en: Page
ja: 固定ページ

[ctx: post type singular name]
en: Post
ja: 投稿

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
ja: 定数 <code>VHOST</code> は<strong>廃止予定です</strong>。サブドメインの設定は、wp-config.php の中で二値定数 <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> で行ってください。is_subdomain_install() を用いて、サブドメインが有効かどうかチェックできます。

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
ja: <strong>定数 VHOST と 定数 SUBDOMAIN_INSTALL が矛盾しています。</strong> SUBDOMAIN_INSTALL の値はサブドメインの設定と合わせてください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: <strong>エラー</strong>: このユーザー名は使用できない文字を含んでいるため、無効です。有効なユーザー名を入力してください。

en: Required fields are marked %s
ja: %s が付いている欄は必須項目です

en: Please include a %1$s template in your theme.
ja: %1$s テンプレートをテーマに含めてください。

en: Theme without %1$s
ja: %1$s のないテーマ

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
ja: <strong>サイト <code>%1$s</code> が見つかりませんでした。</strong> <code>%2$s</code> データベース内で <code>%3$s</code> テーブルを検索しましたが、これで間違いありませんか ?

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
ja: <code>bloginfo()</code> 関数群内の <code>%s</code> オプションは非推奨になりました。

en: Use the <code>%s</code> option instead.
ja: かわりに <code>%s</code> オプションを使ってください。

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
ja: サイト内の固定ページ

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
ja: お使いのホスティングサービスもしくはサーバー管理者が PHP の <code>fsockopen</code> 関数を無効にしています。<strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作しません。</strong>ホスティングサービスもしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールの動作要件</a>をお伝えください。

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
ja: <strong>データベーステーブルがありません。</strong>MySQL が起動していないか、WordPress が正しくインストールされていないか、<code>%s</code> が削除されています。今すぐデータベースをチェックした方が良いでしょう。

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
ja: このサイトのユーザーデータにアクセスできません。

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
ja: このサイトに投稿する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
ja: このサイトで投稿を公開する権限がありません。

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
ja: カテゴリーを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
ja: このサイトでページを公開する権限がありません。

en: Sorry, that site already exists!
ja: このサイト名はすでに使用されています !

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
ja: ブログを有効化するには次のリンクをクリックしてください:
    
    %s
    
    有効化を行うとメールがもう一通届きます。ここにログイン情報が書いてあります。
    
    有効化後、以下のリンクから自分のサイトにアクセスできます:
    
    %s

en: New Site Registration: %s
ja: 新規サイト登録: %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ja: サイト名に '_' (アンダーバー) を含めることはできません !

en: New %1$s Site: %2$s
ja: 新しい %1$s のサイト: %2$s

en: The site is already active.
ja: このサイトはすでに有効化済みです。

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
ja: このサイトの投稿は編集できません。

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
ja: カテゴリーを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: You are not allowed access to details about this site.
ja: このサイトの詳細へアクセスする権限がありません。

en: Could not create site.
ja: サイトを作成できませんでした。

en: The most recent posts on your site
ja: サイトの最新の投稿

en: A calendar of your site&#8217;s posts
ja: サイトの投稿のカレンダー

en: Sorry, site names must have letters too!
ja: サイト名には半角アルファベットを含めてください !

en: Sorry, you may not use that site name.
ja: このサイト名は使えません。

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
ja: サイトの投稿の月別アーカイブ

en: A search form for your site
ja: サイトの検索フォーム

en: Sorry, that site is reserved!
ja: このサイト名は予約済みです !

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
ja: このサイト名は予約中ですが、数日中に利用可能になるかもしれません。

en: New user registration on your site %s:
ja: サイト「 %s 」の新規ユーザー登録:

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
ja: このサイトのコメントをモデレートする権限がありません。

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
ja: タグを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: Site Tagline
ja: サイトのキャッチフレーズ

en: This site has been archived or suspended.
ja: このサイトはアーカイブに保存されたか一時停止中になっています。

en: No site by that name on this system.
ja: システム内に該当する名前のサイトはありません。

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
ja: そのサイトは存在しません。<a href="%s">%s</a> をお試しください。

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
ja: リクエストされたサイトは正常にインストールされていません。システム管理者にお問い合わせください。

[ctx: search results]
en: No results found.
ja: 見つかりません。

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
ja: <strong>%s</strong> という名前のメニューは既に存在しています。別の名前にしてください。

en: The given object ID is not that of a menu item.
ja: 指定された ID はメニュー項目のものではありません。

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
ja: 入力されたメールアドレスの形式が間違っているようです。正しいアドレスを記入してください。

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力された WordPress のアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力されたサイトのアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

en: A term with the name provided already exists with this parent.
ja: この項目の親項目の下に同じ名前のものが既に存在しています。

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
ja: あなたをこのサイトに追加する際にエラーが起こりました。<a href="%s">ホームページ</a>に戻ってください。

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
ja: ファイルが大きすぎます。サイズを%dキロバイト以下にしてください。

en: Your email address will not be published.
ja: メールアドレスが公開されることはありません。

en: A valid URL was not provided.
ja: 有効な URL ではありません。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログインしています。<a href="%3$s" title="このアカウントからログアウトする">ログアウトしますか ?</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
ja: 変更後の画像サイズを取得できませんでした。

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
ja: 4字以上のアルファベットと数字のみが使えます。変更はできませんので慎重に選んでください !

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
ja: 新しいサイトを作成するには、まず<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: You are logged in already. No need to register again!
ja: すでにログインしています。再登録する必要はありません !

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
ja: 値を表示したくない場合は代わりに <code>get_trackback_url()</code> を使ってください。

en: This action has been disabled by the administrator.
ja: この操作は管理者によって無効化されています。

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
ja: お帰りなさい、%s さん。以下に入力すると、<strong>アカウントにもうひとつサイトを追加</strong>できます。サイトの数に制限はありませんので好きなだけ作成してかまいませんが、責任を持って運営してください。

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ja: ユーザー名に '_' (アンダーバー) を含めることはできません !

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
ja: 確認メールがまだ届いていない場合、いくつか試せることがあります。

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
ja: 値を表示したくない場合は代わりに <code>get_the_author()</code> を使ってください。

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
ja: このメッセージが表示され続ける場合は、データベースに以下のテーブルが含まれているか確認してください。

en: Enter title here
ja: タイトルを入力してください

en: Are you sure you want to install this plugin?
ja: 本当にこのプラグインをインストールしてもいいですか ?

en: Use as featured image
ja: アイキャッチ画像として使用

en: Mismatch
ja: 不一致

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
ja: 現在メンテナンス中のため、しばらくの間ご利用いただけません。

en: Navigation Menu Items
ja: ナビゲーションメニューの項目

en: Navigation Menu Item
ja: ナビゲーションメニューの項目

en: Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニュー

en: Multisite only works without the port number in the URL.
ja: 複数サイト機能はポート番号を含まない URL のみで動作します。

en: Links for %s
ja: %s へのリンク

en: Custom
ja: カスタム

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ja: メニューはまだ作成されていません。<a href="%s">作成する</a>。

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: このメニューを完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: This is the short link.
ja: これは短縮 URL です。

en: %d WordPress Update
ja: %d件の WordPress 更新

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
ja[0]: %d件のテーマ更新

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
ja[0]: %d件のプラグイン更新

en: The site %s is yours.
ja: このサイト %s があなたのサイトです。

en: Create Site
ja: サイトを作成

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
ja: もしサイトのドメインを使用しないのなら、新しいユーザーのためにとっておいてください。ではどうぞはじめてください !

en: Sites you are already a member of:
ja: すでにメンバー登録済みのサイト:

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
ja: このサイトはまだ有効化されていません。有効化がうまくいかないときは、<a href="mailto:%1$s">%1$s</a> までお問い合わせください。

en: File canceled.
ja: ファイルをキャンセルしました。

en: Site Title:
ja: サイトのタイトル:

en: Site Domain:
ja: サイトのドメイン:

en: Site Name:
ja: サイト名:

en: sitename
ja: サイト名

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
ja: 新しい %s ブログを今すぐ作成

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
ja: おめでとうございます ! 新しいサイト、%s の準備がほぼ整いました。

en: Site registration has been disabled.
ja: サイト登録は無効化されました。

en: Gimme a site!
ja: サイトを作成 !

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
ja: ただし、サイトを利用する前に<strong>有効化する必要があります</strong>。

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
ja: 2日以内にサイトを有効化しなかった場合、再登録が必要になります。

en: Select Menu:
ja: メニューを選択:

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Taxonomy:
ja: 分類:

en: Menus
ja: メニュー

en: Software Name
ja: ソフト名

en: Software Version
ja: ソフトのバージョン

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Allow new users to sign up
ja: 新規ユーザーの登録を許可

en: Sorry, you cannot edit this page.
ja: このページは編集できません。

en: Sorry, no such page.
ja: そのようなページはありません。

en: Sorry, you cannot edit pages.
ja: ページの編集はできません。

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
ja: このページを削除する権限はありません。

en: Failed to delete the page.
ja: このページの削除に失敗しました。

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
ja: この固定ページを編集する権限はありません。

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
ja: カテゴリー追加の権限がありません。

en: Sorry, the new category failed.
ja: 新しいカテゴリーの追加に失敗しました。

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
ja: カテゴリーを削除する権限がありません。

en: Invalid comment ID.
ja: 無効なコメント ID です。

en: Sorry, you cannot edit comments.
ja: コメントの編集はできません。

en: Invalid comment status.
ja: コメントの状態が正しくありません。

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
ja: コメントを編集できませんでした。何か問題が起こりました。

en: You must be registered to comment
ja: コメントするにはユーザー登録する必要があります

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿 ID です。

en: Comment author name and email are required
ja: 名前とメールアドレスの入力を必須にする

en: A valid email address is required
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: You are not allowed access to details about comments.
ja: コメントの詳細へアクセスする権限がありません。

en: You are not allowed to update options.
ja: 設定を更新する権限がありません。

en: Sorry, you cannot edit this post.
ja: この投稿の編集はできません。

en: Either there are no posts, or something went wrong.
ja: 投稿がないか、何かうまくいかなかったようです。

en: Sorry, no such post.
ja: そのような投稿はありません。

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
ja: この投稿を公開する権限がありません。

en: You are not allowed to change the post author as this user.
ja: 投稿作成者を変更する権限がありません。

en: You are not allowed to change the page author as this user.
ja: ページ作成者を変更する権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
ja: このページを公開する権限がありません。

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
ja: 投稿を編集できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Could not write file %1$s (%2$s)
ja: ファイル %1$s (%2$s) に書き込めませんでした

en: Sorry, you can not edit this post.
ja: この投稿の編集はできません。

en: Is there no link to us?
ja: 私たちへのリンクはないのですか ?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
ja: 指定されたターゲット URL はターゲットとして使用できません。この URL は存在しないかピンバックが有効になっていません。

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
ja: ソース URL とターゲット URL に同一のリソースを指定することはできません。

en: The pingback has already been registered.
ja: そのピンバックはすでに登録済みです。

en: The source URL does not exist.
ja: 元のURLが存在しません。

en: We cannot find a title on that page.
ja: そのページのタイトルが見つかりません。

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
ja: ソース URL にターゲット URL へのリンクが含まれていないので、ソースとして使用することができません。

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
ja: %1$s より %2$s へのピンバックが登録されました。ウェブでの会話を続けてください ! :-)

en: The specified target URL does not exist.
ja: 指定したターゲット URL が存在しません。

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
ja: お使いのサーバーの PHP では WordPress に必要な MySQL 拡張を利用できないようです。

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
ja: <strong>エラー</strong>: <code>wp-config.php</code> 内の <code>$table_prefix</code> には半角英数字と下線のみしか使えません。

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
ja: 
    <h1>データベース接続確立のエラー</h1>
    <p>これは <code>wp-config.php</code> ファイルのユーザー名とパスワードが間違っているか、<code>%s</code> のデータベースサーバーに接続できないかのどちらかを意味します。ホストのデータベースサーバーがダウンしているのかもしれません。</p>
    <ul>
    	<li>ユーザー名とパスワードに間違いはありませんか ?</li>
    	<li>ホスト名に間違いはありませんか ?</li>
    	<li>データベースサーバーは動いていますか ?</li>
    </ul>
    <p>上記の用語の意味が分からない場合は、サーバーの管理者にお問い合わせください。ヘルプが必要であれば <a href='http://ja.forums.wordpress.org/'>WordPress 日本語フォーラム</a> または <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress サポートフォーラム (英語)</a> へどうぞ。</p>

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
ja: WordPress データベースエラー: %1$s for query %2$s made by %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
ja: WordPress データベースエラー: %1$s for query %2$s

en: Cancel reply
ja: コメントをキャンセル

en: Post Comment
ja: コメントを送信

en: Unapproved
ja: 非承認

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
ja: 重複しているコメントが見つかりました。同じコメントをすでに投稿しているようです。

en: Could not update comment status
ja: コメントの状態を更新できませんでした

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
ja: この変数は他の cron 関数の動作と統一させるため配列に変更されました。

en: Once Hourly
ja: 1時間に1回

en: Twice Daily
ja: 1日2回

en: Once Daily
ja: 1日1回

en: Sort by:
ja: 並び順:

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Page order
ja: ページ順序

en: Page ID
ja: ページ ID

en: Exclude:
ja: 除外ページ:

en: Page IDs, separated by commas.
ja: ページ ID を入力。複数の場合はコンマで区切る。

en: Your blogroll
ja: リンクを表示

en: Show Link Image
ja: リンクの画像を表示

en: Show Link Name
ja: リンクの名前を表示

en: Show Link Description
ja: リンクの説明を表示

en: Show Link Rating
ja: リンクの評価を表示

en: Select Month
ja: 月を選択

en: Show post counts
ja: 投稿数を表示

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ja: ログイン/ログアウト、管理、フィードと WordPress のリンク

en: Syndicate this site using RSS 2.0
ja: このサイトを RSS2.0 で購読

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ja: 投稿の <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Arbitrary text or HTML
ja: 任意のテキストと HTML

en: Text
ja: テキスト

en: Automatically add paragraphs
ja: 自動的に段落追加する

en: A list or dropdown of categories
ja: カテゴリーのリストまたはドロップダウン表示

en: Select Category
ja: カテゴリーを選択

en: Show hierarchy
ja: 階層を表示

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数:

en: The most recent comments
ja: 最近のコメント

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
ja: %2$s に %1$s より

en: Entries from any RSS or Atom feed
ja: RSS/Atom フィードから投稿を表示

en: Syndicate this content
ja: このサイトを RSS で購読

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: RSS Error: %s
ja: RSS エラー: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
ja: RSS フィードの URL:

en: Give the feed a title (optional):
ja: このフィードにタイトルをつける (オプション):

en: How many items would you like to display?
ja: フィード内の項目をいくつ表示しますか ?

en: Display item content?
ja: 項目の内容を表示しますか ?

en: Display item author if available?
ja: もしあれば項目の作成者を表示しますか ?

en: Display item date?
ja: 項目の日付を表示しますか ?

en: Your most used tags in cloud format
ja: タグクラウド形式のよく使われるタグ一覧

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: new WordPress Loop
ja: 新しい WordPress ループ

en: Last updated
ja: 最終更新日時

en: Missing Attachment
ja: 添付ファイルが見つかりません

en: Comments for %1$s searching on %2$s
ja: %1$s へのコメント: %2$s 上の検索

en: Comments for %s
ja: %s へのコメント

en: Comment on %1$s by %2$s
ja: %2$s より %1$s へのコメント

en: By: %s
ja: %s より

en: Comments on: %s
ja: %s へのコメント

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
ja: コメント保護中: 表示するにはパスワードを入力してください。

en: %s min | %s mins
ja[0]: %s分

en: %s hour | %s hours
ja[0]: %s時間

en: %s day | %s days
ja[0]: %s日

en: , and
ja: ,

en:  and
ja:  と

en: %s is a protected WP option and may not be modified
ja: %s は保護されている WP 設定なので変更できません

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした。この親ディレクトリのアクセス権はサーバーによる書き込みを許可していますか ?

en: Empty filename
ja: ファイル名が空です

en: Could not write file %s
ja: ファイル %s に書き込めませんでした

en: You are attempting to log out of %s
ja: %s からログアウトしようとしています

en: WordPress Failure Notice
ja: WordPress エラー通知

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
ja: 本当に<a href='%s'>ログアウト</a>しますか ?

en: Please try again.
ja: もう一度お試しください。

en: &laquo; Back
ja: &laquo; 戻る

en: WordPress &rsaquo; Error
ja: WordPress &rsaquo; エラー

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になっています! 代わりに %3$s を使ってください。

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました。代替は用意されておりません。

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました ! 代わりに %3$s を使ってください。

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました。代替は用意されていません。

en: Select a city
ja: 町を選択してください

en: Manual Offsets
ja: マニュアルオフセット

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Register
ja: 登録

en: Site Admin
ja: サイト管理

en: Search Results %1$s %2$s
ja: 検索結果: %1$s %2$s

en: Page not found
ja: ページが見つかりませんでした

en: %1$s %2$d
ja: %2$d年%1$s

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s年%1$s

en: View posts for %1$s %2$s
ja: %2$s年%1$sの投稿を表示

en: %1$s %2$s Feed
ja: %1$s %2$s フィード

en: %1$s %2$s Comments Feed
ja: %1$s %2$s コメントフィード

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
ja: %1$s %2$s %3$s のコメントのフィード

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
ja: %1$s %2$s %3$s カテゴリーのフィード

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
ja: %1$s %2$s %3$s タグのフィード

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
ja: %1$s %2$s %3$s による投稿のフィード

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
ja: %1$s %2$s 検索結果: &#8220;%3$s&#8221; フィード

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 前へ

en: Next &raquo;
ja: 次へ &raquo;

en: Gray
ja: グレー

en: User has blocked requests through HTTP.
ja: ユーザーは HTTP 経由のリクエストをブロックしました。

en: Too many redirects.
ja: 転送が多すぎます。

en: Could not open handle for fopen() to %s
ja: %s に対する fopen() のハンドラーを開くことができませんでした。

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
ja: WYSIWYG モードに切り替えますか ?

en: Insert
ja: 挿入

en: Browse
ja: 参照

en: Class
ja: クラス

en: -- Not set --
ja: -- 未設定 --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
ja: コピー/カット/ペースト は Mozilla および Firefox では使用できません。

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
ja: クリップボード操作はお使いのブラウザには対応しておりません。代わりにキーボードのショートカットキーをお使いください。

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
ja: ポップアップがブロックされました。すべての機能をご利用になるにはポップアップを許可してください。

en: More colors
ja: その他の色

en: Full
ja: 均等割付

en: Insert date
ja: 日付の挿入

en: Insert time
ja: 時刻の挿入

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Jan_January_abbreviation
ja: 1月_January_abbreviation

en: Feb_February_abbreviation
ja: 2月_February_abbreviation

en: Mar_March_abbreviation
ja: 3月_March_abbreviation

en: Apr_April_abbreviation
ja: 4月_April_abbreviation

en: May_May_abbreviation
ja: 5月_May_abbreviation

en: Jun_June_abbreviation
ja: 6月_June_abbreviation

en: Jul_July_abbreviation
ja: 7月_July_abbreviation

en: Aug_August_abbreviation
ja: 8月_August_abbreviation

en: Sep_September_abbreviation
ja: 9月_September_abbreviation

en: Oct_October_abbreviation
ja: 10月_October_abbreviation

en: Nov_November_abbreviation
ja: 11月_November_abbreviation

en: Dec_December_abbreviation
ja: 12月_December_abbreviation

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sun
ja: 日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Print
ja: 印刷

en: Direction left to right
ja: 左から右

en: Direction right to left
ja: 右から左

en: Insert new layer
ja: 新規レイヤーの挿入

en: Move forward
ja: 前面へ移動

en: Move backward
ja: 背面へ移動

en: Toggle absolute positioning
ja: 絶対位置指定の切替

en: New layer...
ja: 新規レイヤー

en: Cancel all changes
ja: すべての変更を破棄

en: Insert non-breaking space character
ja: 改行なしスペースの挿入

en: Run spell checking
ja: スペルチェック

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
ja: ieSpell が見つかりません。今すぐインストールしますか ?

en: Emotions
ja: 表情アイコン

en: Find
ja: 検索

en: Find/Replace
ja: 検索/置換

en: Insert/edit image
ja: 画像の挿入/編集

en: Insert/edit link
ja: リンクの挿入/編集

en: Citation
ja: 引用

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Deletion
ja: 削除

en: Insertion
ja: 挿入

en: Insert/Edit Attributes
ja: 属性の挿入/削除

en: Edit CSS Style
ja: CSS 編集

en: Paste as Plain Text
ja: テキストとして貼り付け

en: Paste from Word
ja: Word から貼り付け

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
ja: キーボードで CTRL+V と入力しテキストを貼り付けてください。

en: Keep linebreaks
ja: 改行を保持する

en: Inserts a new table
ja: 表を挿入

en: Insert row before
ja: 行を上に挿入

en: Insert row after
ja: 行を下に挿入

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Insert column before
ja: 列を左に挿入

en: Insert column after
ja: 列を右に挿入

en: Remove column
ja: 列を削除

en: Split merged table cells
ja: セルの結合を解除

en: Merge table cells
ja: セルの結合

en: Table row properties
ja: 行のプロパティ

en: Table cell properties
ja: セルのプロパティ

en: Table properties
ja: 表のプロパティ

en: Paste table row before
ja: 行を上に貼り付け

en: Paste table row after
ja: 行を下に貼り付け

en: Cut table row
ja: 行の切り取り

en: Copy table row
ja: 行のコピー

en: Delete table
ja: 表を削除

en: Row
ja: 行

en: Column
ja: 列

en: Cell
ja: セル

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: 他のページへ移動すると編集データはすべて破棄されます。

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーン

en: Insert / edit embedded media
ja: 埋め込みメディアの挿入/編集

en: Edit embedded media
ja: 埋め込みメディアの編集

en: Document properties
ja: ページ設定

en: Insert predefined template content
ja: テンプレートの挿入

en: Visual control characters on/off.
ja: 制御文字の表示

en: Spellchecker settings
ja: スペルチェック設定

en: Ignore word
ja: この単語を無視

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Languages
ja: 言語

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Suggestions
ja: 候補

en: No suggestions
ja: 候補はありません

en: No misspellings found.
ja: スペルミスは見つかりませんでした。

en: Insert Page Break
ja: 改ページを挿入

en: Font size
ja: 文字サイズ

en: Font family
ja: フォント

en: Format
ja: フォーマット

en: Paragraph
ja: 段落

en: Address
ja: アドレス

en: Preformatted
ja: 整形済み

en: Heading 1
ja: 見出し1

en: Heading 2
ja: 見出し2

en: Heading 3
ja: 見出し3

en: Heading 4
ja: 見出し4

en: Heading 5
ja: 見出し5

en: Heading 6
ja: 見出し6

en: Blockquote
ja: 引用

en: Code
ja: ソースコード

en: Code sample
ja: コードサンプル

en: Definition term
ja: 語句定義

en: Definition description
ja: 語句説明

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 打ち消し

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Indent
ja: インデント

en: Cleanup messy code
ja: コード整形

en: Edit HTML Source
ja: HTML ソース編集

en: Subscript
ja: 下付き

en: Superscript
ja: 上付き

en: Insert horizontal ruler
ja: 水平線

en: Remove formatting
ja: フォーマット解除

en: Select text color
ja: 文字色

en: Select background color
ja: 背景色

en: Insert custom character
ja: 特殊文字

en: Toggle guidelines/invisible elements
ja: ガイドラインと非表示項目の表示切替

en: Insert/edit anchor
ja: アンカーの挿入/編集

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Image properties
ja: 画像のプロパティ

en: New document
ja: 新規作成

en: Are you sure you want to clear all contents?
ja: すべての内容を破棄してもいいですか ?

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
ja: ツールボタンへジャンプ - Alt+Q, エディターにジャンプ - Alt-Z, エレメントパスへジャンプ - Alt-X

en: About TinyMCE
ja: TinyMCE について

en: License
ja: ライセンス

en: Loaded plugins
ja: 読込済みプラグイン

en: Anchor name
ja: アンカー名

en: HTML Source Editor
ja: HTML ソースエディター

en: Word wrap
ja: 折り返し

en: Select a color
ja: 色を選択

en: Picker
ja: カラーピッカー

en: Color picker
ja: カラーピッカー

en: Palette
ja: パレット

en: Palette colors
ja: パレットの色

en: Named
ja: 既定色

en: Named colors
ja: 既定色

en: Color:
ja: カラー:

en: Select custom character
ja: 特殊文字

en: Image description
ja: 画像の説明

en: Image list
ja: 一覧から選ぶ

en: Border
ja: 枠線

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Vertical space
ja: 上下余白

en: Horizontal space
ja: 左右余白

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Open link in the same window
ja: 同じウインドウで開く

en: Open link in a new window
ja: 新しいウインドウで開く

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
ja: メールアドレスが入力されました。リンクに mailto: を付加しますか ?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
ja: ご指定の URL は外部リンクのようです。先頭に http:// を付加しますか ?

en: Link list
ja: 一覧から選ぶ

en: General
ja: 一般

en: File/URL
ja: ファイル/URL

en: List
ja: リスト

en: Constrain proportions
ja: 縦横比を保存

en: Id
ja: ID

en: V-Space
ja: 上下余白

en: H-Space
ja: 左右余白

en: Auto play
ja: 自動再生

en: Loop
ja: 繰り返し再生

en: Show menu
ja: メニューを表示

en: Quality
ja: 品質

en: Align
ja: 配置

en: Background
ja: 背景

en: AutoHREF
ja: 自動読込

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Controller
ja: コントローラ表示

en: Kiosk mode
ja: Kiosk モード

en: Play every frame
ja: 全フレーム再生

en: Target cache
ja: ターゲットキャッシュ

en: No correction
ja: 無修正

en: Enable JavaScript
ja: JavaScript を有効にする

en: Start time
ja: 開始フレーム

en: End time
ja: 終了フレーム

en: Choke speed
ja: 再生データレート

en: Volume
ja: 音量

en: Auto start
ja: 自動再生

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Invoke URLs
ja: URL を開く

en: Mute
ja: ミュート

en: Stretch to fit
ja: 自動サイズ変更

en: Windowless video
ja: windowless モード

en: Balance
ja: ステレオのバランス

en: Captioning id
ja: キャプション表示要素 ID

en: Current marker
ja: マーカー番号

en: Current position
ja: 再生位置 (秒単位)

en: Default frame
ja: デフォルトフレーム

en: Play count
ja: 再生回数

en: Rate
ja: 再生レート

en: UI Mode
ja: UI 表示モード

en: Flash options
ja: Flash オプション

en: Windows media player options
ja: Windows Media Player オプション

en: Real media player options
ja: Real Media Player オプション

en: Shockwave options
ja: Shockwave オプション

en: Auto goto URL
ja: autogotourl

en: Image status
ja: 画像ステータス

en: Maintain aspect
ja: 縦横比保存

en: No java
ja: Java を禁止

en: Prefetch
ja: プリフェッチ

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Console
ja: コンソール

en: Num loops
ja: 繰り返し回数

en: Controls
ja: コントローラ表示

en: Script callbacks
ja: コールバックイベント

en: Stretch style
ja: 伸縮

en: Stretch H-Align
ja: 水平位置

en: Stretch V-Align
ja: 垂直位置

en: Sound
ja: サウンド

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
ja: ストリーム rtsp リソースを上級モードタブの QT Src 欄に入力してください。

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Flash video options
ja: Flash 動画オプション

en: Scale mode
ja: 伸縮モード

en: Buffer
ja: バッファ秒数

en: Start image
ja: 初期画像 URL

en: Default volume
ja: 初期音量

en: Hidden GUI
ja: コントローラ非表示

en: Show scale modes
ja: 伸縮切替ボタン表示

en: Smooth video
ja: スムージング

en: JS Callback
ja: JS コールバック

en: Insert More Tag
ja: More タグを挿入

en: More...
ja: もっと読む...

en: Next page...
ja: 次のページ...

en: Edit Gallery
ja: ギャラリーを編集

en: Delete Gallery
ja: ギャラリーを削除

en: Delete Image
ja: 画像を削除

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Current Link
ja: 現在のリンク

en: Link to Image
ja: 画像にリンクを張る

en: Advanced Image Settings
ja: 詳細画像設定

en: Source
ja: ソース

en: Original Size
ja: 元のサイズ

en: CSS Class
ja: CSS クラス

en: Advanced Link Settings
ja: 詳細リンク設定

en: Link Rel
ja: リンク rel

en: Rich Editor Help
ja: リッチエディターのヘルプ

en: Basics of Rich Editing
ja: リッチエディターの基本情報

en: Basics
ja: 基本情報

en: Advanced use of the Rich Editor
ja: リッチエディターの詳細

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: About the software
ja: このソフトウェアについて

en: Rich Editing Basics
ja: リッチエディットの基本情報

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
ja: <em>リッチエディット</em>は WYSIWYG (What You See Is What You Get) とも呼ばれ、テキストを入力すると自動的にそのテキストがフォーマットされます。このリッチエディターはあなたがテキストを書いている間、その後ろで HTML コードを作成します。フォントスタイル、リンク、そして画像が通常インターネット上で見るのと同じように表示されます。

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
ja: WordPress には今日の主要な Web ブラウザすべてで作動するリッチエディターが組み込まれています。ただし、HTML の編集は普通のテキストのそれとは違う点が多いということを常に意識してください。ウェブページは2つの主要な構成要素から成り立っています。ひとつは「構造」です。構造はエディター上で作成される HTML コードそのものです。もうひとつは「表現」です。表現は現在選択されている WordPress テーマにより適用され、style.css により定義されます。WordPress は妥当な (valid) XHTML 1.0 を出力します。したがって、パラグラフの後に複数の改行 (BR タグ) を挿入してもウェブページ上に空白スペースが作られることはありません。内部の HTML 修正機能が BR タグを正しくないものとして取り去ってしまうでしょう。

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
ja: 他のテキストエディターがサポートするようなキーボードショートカットは、基本的なものはどれも使用できるようになっています。たとえば、Shift+Enter で改行を挿入、Ctrl+C でコピー、Ctrl+X でカット、Ctrl+Z で元に戻す、Ctrl+Y でやり直し、Ctrl+A ですべて選択、など (Mac の場合は Ctrl の代わりに Command キーを使います)。利用可能なすべてのキーボードショートカットは「ホットキー」タブでご確認ください。

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
ja: もしこのリッチエディターが気に入らなければ、管理画面の「ユーザー」設定の「あなたのプロフィール」でこの機能を無効にできます。

en: Advanced Rich Editing
ja: リッチエディターの詳細

en: Images and Attachments
ja: 画像とファイル

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
ja: インターネット上にアップロード済みの画像を挿入するためのボタンがエディターツールバーにあります。その画像の URL がお分かりなら、このボタンをクリックして表示されるボックスにその URL を入力してください。

en: HTML in the Rich Editor
ja: リッチエディター内の HTML

en: Pasting in the Rich Editor
ja: リッチエディターへのペースト

en: Writing at Full Speed
ja: フルスピードで入力

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
ja: ツールバーをクリックするためにマウスに手を伸ばすよりも次のアクセスキーを使用してみましょう。Windows と Linux では Ctrl + 文字、Macintosh では Command + 文字を使用します。

en: Letter
ja: キー

en: Action
ja: 操作

en: Select all
ja: すべて選択

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
ja: 以下のショートカットは異なるアクセスキーを使用します: Alt + Shift + 文字

en: Check Spelling
ja: スペルをチェック

en: Justify Text
ja: 均等割り付け

en: Insert link
ja: リンクの挿入

en: Remove link
ja: リンクの削除

en: Quote
ja: 引用

en: Insert Page Break tag
ja: Page Break タグを挿入

en: Comments Feed
ja: コメントフィード

en: Previous Post
ja: 過去の投稿へ

en: Next Post
ja: 次の投稿へ

en: Last Post
ja: 最新の投稿

en: Newer Comments &raquo;
ja: 新しいコメント &raquo;

en: &laquo; Older Comments
ja: &laquo; 古いコメント

en: S_Sunday_initial
ja: 日_Sunday_initial

en: M_Monday_initial
ja: 月_Monday_initial

en: T_Tuesday_initial
ja: 火_Tuesday_initial

en: W_Wednesday_initial
ja: 水_Wednesday_initial

en: T_Thursday_initial
ja: 木_Thursday_initial

en: F_Friday_initial
ja: 金_Friday_initial

en: S_Saturday_initial
ja: 土_Saturday_initial

en: Could not read image size
ja: 画像サイズを読み込めませんでした

en: That user does not exist.
ja: 選択したユーザーが見つかりません。

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
ja: 私たちからのメールがブロックされることがあるため、そのメールアドレスはユーザー登録に使用できません。別のプロバイダーのメールアドレスを使用してください。

en: Sorry, usernames must have letters too!
ja: ユーザー名には半角英字の小文字を含めてください !

en: Sorry, that email address is not allowed!
ja: そのメールアドレスでは登録できません !

en: Sorry, that username already exists!
ja: このユーザー名はすでに使用されています !

en: Sorry, that email address is already used!
ja: このメールアドレスはすでに使用されています !

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
ja: このユーザー名は別の方が予約中ですが、数日すれば利用できるようになるかもしれません。

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
ja: このメールアドレスはすでに使用されています。登録お知らせメールが届いていないか受信トレイを確認してください。数日以内に有効化されなければ、再びこのメールアドレスをユーザー登録に使用できるようになります。

en: Invalid activation key.
ja: 無効な有効化キーです。

en: Could not create user
ja: ユーザーを作成できませんでした

en: That username is already activated.
ja: このユーザー名はすでに有効化されています。

en: New User Registration: %s
ja: 新規ユーザー登録: %s

en: New %1$s User: %2$s
ja: 新しい %1$s のユーザー: %2$s

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ja: ユーザー様へ
    
    新しいアカウントを作成しました。
    
    以下の情報を使ってログインできます。
    ユーザー名: USERNAME
    パスワード: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    どうもありがとうございます !
    
    -- 運営チーム @ SITE_NAME

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
ja: ユーザーがアカウントを削除したためコンテンツは表示できなくなっています。

en: Database tables are missing.
ja: データベーステーブルが見つかりません。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名か、間違ったパスワードです。

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: 投稿者: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
ja: メール: %s

en: URL    : %s
ja: URL: %s

en: Comment:
ja: コメント:

en: You can see all comments on this post here:
ja: この投稿へのすべてのコメントは次の URL で見ることができます:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
ja: [%1$s] コメント: "%2$s"

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: ウェブサイト: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Excerpt:
ja: 抜粋:

en: You can see all trackbacks on this post here:
ja: この投稿へのすべてのトラックバックは次の URL で見ることができます:

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
ja: [%1$s] トラックバック: "%2$s"

en: You can see all pingbacks on this post here:
ja: この投稿へのすべてのピンバックは次の URL で見ることができます:

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
ja: [%1$s] ピンバック: "%2$s"

en: Trash it: %s
ja: ゴミ箱に移動する: %s

en: Delete it: %s
ja: 削除する: %s

en: Spam it: %s
ja: スパムとしてマークする: %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: ウェブサイト: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
ja: トラックバック抜粋:

en: Pingback excerpt:
ja: ピンバック抜粋:

en: Approve it: %s
ja: 承認する: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
ja[0]: 現在%s件のコメントが承認待ちです。コメントモデレーション画面を開いてください:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
ja: [%1$s] モデレートしてください: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
ja: %s のパスワード紛失/変更

en: [%s] Password Lost/Changed
ja: [%s] パスワード紛失/変更

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: [%s] New User Registration
ja: [%s] 新規ユーザー登録

en: Password: %s
ja: パスワード: %s

en: [%s] Your username and password
ja: [%s] あなたのユーザー名とパスワード

en: Protected: %s
ja: 保護中: %s

en: Private: %s
ja: 非公開: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋文はありません。

en: Next page
ja: 次ページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Home
ja: ホーム

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
ja: Y年n月j日 @ G:i

en: %1$s [Autosave]
ja: %1$s [自動保存]

en: %1$s [Current Revision]
ja: %1$s [現在のリビジョン]

en: Revision
ja: 投稿リビジョン

[ctx: post]
en: Published
ja: 公開済み

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 公開済み <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 公開予約 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
ja: 下書き

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 下書き <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
ja: 保留中

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 保留中 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
ja: 非公開

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 非公開 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: ゴミ箱 <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
ja: 本文、タイトル、抜粋が空欄です。

en: Could not update post in the database
ja: データベース内の投稿を更新できませんでした

en: Could not insert post into the database
ja: データベースに投稿を追加できませんでした

en: The page template is invalid.
ja: 固定ページテンプレートが不正です。

en: Cannot create a revision of a revision
ja: リビジョンのリビジョンは作成できません

en: You do not have permission to preview drafts.
ja: 下書きをプレビューする権限がありません。

en: Cannot create a user with an empty login name.
ja: ログイン名が入力されていないため、ユーザーを作成できませんでした。

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja: エラーが発生しました。ご指定のフィードは現在利用できないようです。後ほど再度お試しください。

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: 選択した項目を完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: Close all open tags
ja: 開いているすべてのタグを閉じる

en: close tags
ja: タグを閉じる

en: Enter the URL
ja: URL を入力してください

en: Enter the URL of the image
ja: 画像の URL を入力してください

en: Enter a description of the image
ja: 画像の説明を入力してください

en: You do not have permission to do that.
ja: 操作を実行する権限がありません。

en: An unidentified error has occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Next &gt;
ja: 次へ &gt;

en: &lt; Prev
ja: &lt; 前へ

en: Image
ja: 画像

en: of
ja: /

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ja: この機能では iframe が必要です。現在 iframe を無効化しているか、対応していないブラウザを使っているようです。

en: not configured
ja: 未設定

en: You have attempted to queue too many files.
ja: キューに入れたファイルが多すぎます。

en: This file is empty. Please try another.
ja: このファイルは空です。別のファイルをお試しください。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja: このファイルタイプは許可されていません。別のファイルをお試しください。

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ja: アップロード中にエラーが発生しました。後ほど再度お試しください。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定にエラーがありました。サーバー管理者にお問い合わせください。

en: You may only upload 1 file.
ja: ファイルのアップロードは1つまでです。

en: HTTP error.
ja: HTTP エラー。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: IO error.
ja: IO エラー。

en: Security error.
ja: セキュリティエラー。

en: Upload stopped.
ja: アップロードを中止しました。

en: Crunching&hellip;
ja: 処理中&hellip;

en: moved to the trash.
ja: ゴミ箱へ移動しました。

[ctx: password strength]
en: Medium
ja: 普通

en: Publish on:
ja: 公開日:

en: Schedule for:
ja: 公開予定日時:

en: Published on:
ja: 公開日時:

en: Show more comments
ja: コメントをもっと見る

en: No more comments found.
ja: これ以外のコメントは見つかりません。

en: Password Protected
ja: パスワードで保護されています

en: Submitted on:
ja: 投稿日:

en: Error while saving the changes.
ja: 変更を保存する際にエラーが発生しました。

en: Remove From Bulk Edit
ja: 一括編集から除く

en: Plugin Information:
ja: プラグイン情報:

en: Saving...
ja: 保存しています…

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
ja: 画像をサムネイルに設定できませんでした。他の添付ファイルをお試しください。

en: Saving Draft&#8230;
ja: 下書きを保存しています&#8230;

en: Invalid Taxonomy
ja: 不正なタクソノミー分類です。

en: Empty Term
ja: キーワードなし

en: Invalid term ID
ja: 無効なキーワード ID

en: A name is required for this term
ja: このキーワードの名称は必須項目です

en: Could not insert term into the database
ja: キーワードをデータベースに挿入できませんでした

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
ja: このスラッグ &#8220;%s&#8221; はすでに他のキーワードで使用されています

en: Invalid object ID
ja: 無効なオブジェクト ID

en: Template is missing.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
ja: 親テーマが見つかりません。"%s" の親テーマをインストールしてください。

en: Stylesheet is missing.
ja: スタイルシートが見つかりません。

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名です。<a href="%s" title="パスワード再発行">パスワードをお忘れですか</a> ?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
ja: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントは、スパマーとして登録されています。

en: Please log in again.
ja: もう一度ログインしてください。

en: Sidebar %d
ja: サイドバー %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
ja: <strong>エラー</strong>: WordPress %1$s には MySQL %2$s 以上が必要です。

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名かメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
ja: <strong>エラー</strong>: そのメールアドレスのユーザーは登録されておりません。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名またはメールアドレスです。

en: Password reset is not allowed for this user
ja: パスワードの初期化をする権限がありません。

en: [%s] Password Reset
ja: [%s] パスワードのリセット

en: The e-mail could not be sent.
ja: メールを送信できませんでした。

en: Invalid key
ja: 無効なキー

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ja: <strong>エラー</strong>: メールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ja: <strong>エラー</strong>: メールアドレスが正しくありません。

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
ja: そのキーは無効なもののようです。

en: Lost Password
ja: パスワード紛失

en: Username or E-mail:
ja: ユーザー名またはメールアドレス:

en: Get New Password
ja: 新しいパスワードを取得

en: Are you lost?
ja: 迷子になってしまいましたか ?

en: &larr; Back to %s
ja: &larr; %s へ戻る

en: Registration Form
ja: 登録フォーム

en: Register For This Site
ja: このブログに登録

en: A password will be e-mailed to you.
ja: パスワードをメールで送信します。

en: Password Lost and Found
ja: パスワード紛失取り扱い

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか ?

en: You have logged in successfully.
ja: ログインに成功しました。

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
ja: <strong>エラー</strong>: お使いのブラウザは Cookie をブロックしているか、Cookie に対応していません。WordPress を使うには <a href='http://www.google.co.jp/cookies.html'>Cookie を有効にする</a>必要があります。

en: You are now logged out.
ja: ログアウトしました。

en: User registration is currently not allowed.
ja: 現在、ユーザー登録はできません

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ja: 確認用のリンクをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Check your e-mail for your new password.
ja: 新しいパスワードをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Registration complete. Please check your e-mail.
ja: 登録を完了しました。メールを確認してください。

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
ja: おっと、もう少しごゆっくり ! そんなに何度も新しいメールをチェックしなくても大丈夫です。

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
ja: 新しいメールはありません。

en: Author is %s
ja: 作成者は %s です。

en: <strong>Author:</strong> %s
ja: <strong>作成者:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
ja: <strong>投稿したタイトル:</strong> %s

en: Oops: %s
ja: エラー: %s

en: Privacy:
ja: プライバシー:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
ja: (4文字以上の半角英数字のみ)

en: Email&nbsp;Address:
ja: メールアドレス:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
ja: 問題がおきました。下記の入力を修正して再度お試しください。

en: Get your own %s account in seconds
ja: %s のアカウントをいますぐ取得

en: Just a username, please.
ja: ユーザー登録のみ。

en: Next
ja: 次ページへ

en: %s is your new username
ja: 新しいユーザー名は %s です

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
ja: ただし、新しいユーザー名を使用するには、<strong>このユーザー名を有効化する必要があります</strong>。

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
ja: 2日以内にユーザー名を有効化しなかった場合、再登録が必要になります。

en: Signup
ja: サインアップ

en: Still waiting for your email?
ja: 認証メールがまだ届いていませんか ?

en: Registration has been disabled.
ja: 登録は無効化されました。

en: User registration has been disabled.
ja: ユーザー登録は無効化されました。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Brown
ja: 茶

en: Green
ja: 緑

en: Orange
ja: オレンジ

en: Pink
ja: ピンク

en: Purple
ja: 紫

en: Red
ja: 赤

en: Silver
ja: シルバー

en: White
ja: 白

en: Yellow
ja: 黄

en: Width
ja: 幅

en: About
ja: 紹介

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ja: <strong>エラー</strong>: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを選んでください。

en: There are no options for this widget.
ja: このウィジェットにはオプションがありません。

en: Strength indicator
ja: 強度インジケータ

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ja: ヒント: パスワードは7文字以上にしてください。より強力にするには、大文字と小文字のアルファベット、数字や ! " ? $ % ^ &amp; ) などの記号を組み合わせて使ってください。

en: Very weak
ja: 非常に弱い

en: Weak
ja: 弱い

en: Strong
ja: 強力

en: Edit Category
ja: カテゴリーの編集

[ctx: page]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Options saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Enabled
ja: 有効

en: Allow people to post comments on new articles
ja: 新しい投稿へのコメントを許可する

en: Date Format
ja: 日付のフォーマット

en: Time Format
ja: 時刻フォーマット

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Height
ja: 高さ

en: Default
ja: デフォルト

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Title:
ja: タイトル:

en: Separate tags with commas
ja: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Select All
ja: すべて選択

en: (required)
ja: (必須)

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
ja: 記事を投稿できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
ja: なにか面妖でとてもうっとうしい理由のため、この投稿は編集できませんでした。

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
ja: この投稿を削除する権限がありません。

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
ja: なにか面妖でとてもうっとうしい理由のため、この投稿は削除できませんでした。

en: Sorry, comments are closed for this item.
ja: この投稿へのコメントは受け付けていません。

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
ja: コメントを投稿するにはログインしてください。

en: Your key has been cleared.
ja: キーを削除しました。

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
ja: akismet.com との接続が確立できなかったため、入力したキーを認証できませんでした。サーバーの設定を確認してください。

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
ja: Akismet サーバーとの接続に問題が発生しました。サーバーの設定を確認してください。

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
ja: 以下のキーは認証済みですが、akismet.com への接続が確立できませんでした。サーバーの設定を確認してください。

en: Server Connectivity
ja: サーバー接続状況

en: Unable to reach some Akismet servers.
ja: 一部の Akismet サーバーに接続できません。

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: ネットワーク障害もしくはファイアウォールにより、ご使用のウェブサーバーから Akismet.com への一部の接続がブロックされています。Akismet は作動中ですが、ネットワークが混雑している際には問題が発生することがあります。ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: Unable to reach any Akismet servers.
ja: Akismet サーバーに接続できません。

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: ネットワーク障害もしくはファイアウォールにより、ご使用のウェブサーバーから Akismet.com へのすべての接続がブロックされています。 <strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作できません。</strong>ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: All Akismet servers are available.
ja: Akismet サーバーはすべて利用可能です。

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
ja: Akismet は正常に動作しています。すべてのサーバーにアクセスできています。

en: Network functions are disabled.
ja: ネットワーク関数が無効化されています。

en: Unable to find Akismet servers.
ja: Akismet が見つかりません。

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: DNS の障害もしくはファイアウォールにより、お使いのウェブサーバーから Akismet.com へ接続できません。<strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作できません。</strong>ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: Akismet server
ja: Akismet サーバー

en: Network Status
ja: ネットワーク状況

en: Akismet Stats
ja: Akismet 統計

en: Akismet is almost ready.
ja: Akismet はもうすぐ利用できます。

en: Akismet has detected a problem.
ja: Akismet が障害を検知しました。

en: Akismet Spam (%s)
ja: Akismet スパム (%s)

en: Akismet Spam
ja: Akismet スパム

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
ja: コメントをモデレートするための十分な権限がありません。

en: %1$s comments recovered.
ja: %1$s件のコメントを元に戻しました。

en: All spam deleted.
ja: すべてのスパムを削除しました。

en: Caught Spam
ja: 捕らえたスパム

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
ja: Akismet は有効化されてから<strong>%1$s件のスパム</strong>を捕らえました。

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
ja: 今のところスパムはありません。きっと運のいい日だったのでしょう。 :)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
ja: 「すべてを削除」ボタンを押すとスパムをすべて削除できます。この操作は取り消すことができないので、削除する前に本物のコメントが誤ってスパムと判定されていないか確かめた方がいいでしょう。スパムは15日後に自動的に削除されるので、あまり悩む必要はありません。

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
ja: スパムと判定されたコメントが現在%1$s件あります。

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
ja: これらは Akismet によってスパムと判定された最新のコメントです。もし間違いを見つけたらそのコメントの「スパムを解除」にマークを入れてください。Akismet はあなたの判定から学習していきます。スパムと判定されたコメントを元に戻すには、そのコメントを選択して一番下の「選択したコメントのスパムを解除 &raquo;」をクリックしてください。 スパムは 15日後に自動的に削除されます。

en: All
ja: すべて

en: Search Spam &raquo;
ja: スパムを検索 &raquo;

en: &laquo; Previous Page
ja: &laquo; 前ページへ

en: Next Page &raquo;
ja: 次ページへ &raquo;

en: De-spam marked comments &raquo;
ja: 選択したコメントのスパムを解除 &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
ja: スパムを解除されたコメントは Akismet へ送信されます。Akismet はその「間違い」を学習することによってさらに賢くなります

en: No results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>からあなたのサイトを保護しました。

en: Recheck Queue for Spam
ja: 承認待ちをスパムチェック

en: Check for Spam
ja: スパムチェック

en: Comments on %s
ja: %s へのコメント

en: Enter your password to view comments.
ja: コメントを読むにはパスワードを入力してください。

en: No Comments
ja: コメントはまだありません

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: Edit This
ja: 編集

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: Tags:
ja: タグ:

en: Pages:
ja: ページ:

en: The latest comments to all posts in RSS
ja: すべての投稿への最新コメントを RSS で購読

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ja: コメントの <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
ja: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">より:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: (Edit)
ja: (編集)

en: View all posts in %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Meta
ja: メタ情報

en: XML error: %s at line %d
ja: XML エラー: %s - %d行目

en: Visit %s&#8217;s website
ja: %s のウェブサイトを表示

en: Posts by %s
ja: %s による投稿

en: Last updated: %s
ja: 最終更新日: %s

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
ja: プラグインやテーマでのユーザーレベルの使用は推奨されていません。代わりに権限グループと権限を使ってください。

en: No categories
ja: カテゴリーなし

en: %s topic | %s topics
ja[0]: %s件のトピック

en: No server specified
ja: サーバーが設定されていません

en: Error
ja: エラー

en: no login ID submitted
ja: ログイン ID が入力されていません

en: connection not established
ja: 接続できません

en: No password submitted
ja: パスワードが入力されていません

en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: No connection to server
ja: サーバーに接続されていません

en: No login ID submitted
ja: ログイン ID が入力されていません

en: No server banner
ja: サーバーバナーなし

en: abort
ja: 中止

en: apop authentication failed
ja: APOP 認証失敗

en: Premature end of list
ja: リストの途中終了

en: Empty command string
ja: コマンド文字列は空です

en: connection does not exist
ja: 接続がありません

en: Command failed
ja: コマンドは失敗しました

en: View all posts filed under %s
ja: %s に含まれる投稿をすべて表示

en: Feed for all posts filed under %s
ja: %s に含まれるすべての投稿のフィード

en: Comments Off
ja: コメントは受け付けていません。

en: Comment on %s
ja: %s へのコメント

en: Log in to Reply
ja: ログインして返信する

en: Leave a Comment
ja: コメントする

en: Log in to leave a Comment
ja: ログインしてコメントする

en: Click here to cancel reply.
ja: 返信をキャンセルする。

en: Leave a Reply
ja: コメントを残す

en: Leave a Reply to %s
ja: %s にコメントする

en: Author
ja: 作成者

[ctx: noun]
en: Comment
ja: コメント

en: Are you sure you want to do this?
ja: 本当に実行していいですか ?

en: Edit
ja: 編集

en: %s ago
ja: %s前

en: Undo
ja: 取り消し

en: Not Spam
ja: スパムを解除

en: Apply
ja: 適用

en: Comments
ja: コメント

en: Publish
ja: 公開

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Revisions
ja: リビジョン

[ctx: adjective]
en: Approved
ja: 承認済み

[ctx: adjective]
en: Spam
ja: スパム

en: Link Categories
ja: リンクカテゴリー

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: Edit Link Category
ja: リンクカテゴリーの編集

en: Update Category
ja: カテゴリーを更新

en: Add Link
ja: リンク追加

en: Save
ja: 保存

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Target
ja: リンクターゲット

en: Advanced
ja: 詳細

en: Description
ja: 説明

en: None
ja: なし

en: Invalid taxonomy
ja: 不正なタクソノミー分類です。

en: Edit Tag
ja: タグの編集

[ctx: post]
en: Add New
ja: 新規追加

en: View Post
ja: 投稿を表示

en: Edit Post
ja: 投稿の編集

en: Done
ja: 完了

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Submit
ja: 送信

en: Invalid file type
ja: 無効なファイル形式

en: Preview
ja: プレビュー

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Content
ja: 内容

en: Tags
ja: タグ

en: Save Draft
ja: 下書きとして保存

en: No comments yet.
ja: コメントはまだありません。

en: Reply
ja: 返信

en: Pingback
ja: ピンバック

en: Trackback
ja: トラックバック

en: Number of comments to show:
ja: 表示するコメント数:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
ja: <strong>RSS エラー</strong>: %s

en: Unknown Feed
ja: 不明なフィード

en: Header
ja: ヘッダー

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Password
ja: パスワード

en: Redo
ja: やり直し

en: Scale
ja: 伸縮

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
ja: ファイル &#8220;%s&#8221; は存在しますか ?

en: The GD image library is not installed.
ja: GD イメージライブラリがインストールされていません。

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
ja: &#8220;%s&#8221; は画像ファイルではありません。

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add an Image
ja: 画像を追加

en: Add Video
ja: 動画を追加

en: Add Audio
ja: 音声を追加

en: Saved.
ja: 保存しました。

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Medium
ja: 中

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Size
ja: サイズ

en: Alignment
ja: 配置

en: Caption
ja: キャプション

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
ja: リンク URL を入力するか、または上のいずれかをクリックしてください。

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Actions
ja: 操作

en: Image URL
ja: 画像の URL

en: Save as Pending
ja: レビュー待ちとして保存

en: Privately Published
ja: 非公開

en: Private
ja: 非公開

en: Public, Sticky
ja: 公開 (先頭に固定表示)

en: Schedule
ja: 予約投稿

en: Add or remove tags
ja: タグの追加もしくは削除

en: All Categories
ja: カテゴリー一覧

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Search
ja: 検索

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン:

en: Visit author homepage
ja: 作者のホームページを表示

en: Images
ja: 画像

en: View Page
ja: 固定ページを表示

en: Links
ja: リンク

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: E-mail: %s
ja: メールアドレス: %s

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Close
ja: 閉じる

en: Select
ja: 選択

en: New Page
ja: 新規固定ページ

en: Edit Media
ja: メディアを編集

en: New Post
ja: 新規投稿

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: Activation Key Required
ja: 有効化キーの入力

en: Activation Key:
ja: 有効化キー:

en: Your account is now active!
ja: アカウント登録が完了しました !

en: An error occurred during the activation
ja: 有効化の途中でエラーが発生しました。

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: No posts found.
ja: 投稿が見つかりませんでした。

en: Published
ja: 公開済み

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Draft
ja: 下書き

en: Y/m/d
ja: Y年n月j日

en: Visit Site
ja: サイトを表示

en: Log Out
ja: ログアウト

en: You do not have permission to upload files.
ja: ファイルをアップロードをする権限がありません。
