Development (trunk) - en to it translation catalogue (1635 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
it: 
    <h1>Errore nello stabilire una connessione al database</h1>
    <p>Ciò significa che le informazioni sul nome utente o sulla password presenti nel file <code>wp-config.php</code> non sono corrette o che non è possibile contattare il server del database a <code>%s</code>. Il che potrebbe voler dire che il database server del fornitore di hosting non è attivo.</p>
    <ul>
    	<li>Si è sicuri di disporre del nome utente e della password corretti?</li>
    	<li>Si è sicuri di aver digitato correttamente il nome dell'host?</li>
    	<li>Si è sicuri che il server del database sia funzionante?</li>
    </ul>
    <p>Nel caso non si abbia certezza sul significato di questi termini è opportuno contattare il proprio host. Se si ha bisogno di ulteriore aiuto è sempre possibile visitare il <a href='http://www.wordpress-it.it/forumt/'>Forum di supporto italiano su WordPress</a>.</p>

en:  and
it:  e

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
it: "caller_get_posts" è deprecato. Utilizzare al suo posto "ignore_sticky_posts".

en: #%d (no title)
it: #%d (nessun titolo)

en: % Comments
it: % commenti

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed della categoria

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed dei commenti

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
it: %1$s %2$s %3$s Feed del tag

en: %1$s %2$s Comments Feed
it: %1$s %2$s Feed dei commenti

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
it: %1$s %2$s Articoli per il feed %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
it: %1$s %2$s Risultati della ricerca per i feed di &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
it: %2$s %1$s %3$s alle %4$s : %5$s

en: %1$s - Comments on %2$s
it: %1$s - Commenti su %2$s

en: %1$s [Autosave]
it: %1$s [Salvataggio automatico]

en: %1$s [Current Revision]
it: %1$s [Revisione corrente]

en: %1$s and %2$s.
it: %1$s e %2$s.

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s comments recovered.
it: %1$s commenti recuperati.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
it: %1$s è <strong>deprecata</strong> dalla versione %2$s senza alcuna alternativa disponibile.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
it: %1$s è <strong>deprecata</strong> dalla versione %2$s! Utilizzare al suo posto %3$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
it: %1$s utilizza %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
it: %1$s è stato richiamato <strong>in maniera scorretta</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
it: %1$s è stao richiamato conun argomento che è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s senza alcuna alternativa disponibile.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
it: %1$s è stato chiamato con un argomento <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s! %3$s.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
it[0]: %d aggiornamento plugin
it[1]: %d aggiornamenti plugin

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
it[0]: %d aggiornamento tema
it[1]: %d aggiornamenti tema

en: %d WordPress Update
it: %d aggiornamento WordPress

en: %d queries. %s seconds.
it: %d query. %s secondi.

en: %d selected
it: %d selezionati

en: %s <span class="says">says:</span>
it: %s <span class="says">ha detto:</span>

en: %s Ago
it: %s fa

en: %s ago
it: %s fa

en: %s approved | %s approved
it[0]: %s approvato
it[1]: %s approvati

en: %s changed the comment status to %s
it: %s ha modificato lo stato del commento in %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
it[0]: %s commento in attesa di approvazione
it[1]: %s commenti in attesa di approvazione

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
it: %s supera la dimensione massima di caricamento per il multi-file uploader quando viene utilizzato nel tuo browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
it: %s supera la dimensione massima di caricamento per questo sito.

en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s is a protected WP option and may not be modified
it: %s è un opzione protetta di WP e non può essere modificata

en: %s is your new username
it: %s è il nuovo nome utente

en: %s min | %s mins
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: %s month | %s months
it[0]: %s mese
it[1]: %s mesi

en: %s reported this comment as not spam
it: %s ha segnalato questo commento come non spam

en: %s reported this comment as spam
it: %s ha segnalato questo commento come spam

en: %s topic | %s topics
it[0]: %s argomento
it[1]: %s argomenti

en: %s week | %s weeks
it[0]: %s settimana
it[1]: %s settimane

en: %s year | %s years
it[0]: %s anno
it[1]: %s anni

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
it: &#8220;%s&#8221; non è stato caricato.

en: &#8592; Cancel Gallery
it: &#8592; Cancella galleria

en: &#8592; Return to library
it: &#8592; Torna alla libreria

en: &laquo; Back
it: &laquo; Indietro

en: &laquo; Older Comments
it: &laquo; Commenti precedenti

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedente

en: &laquo; Previous Page
it: &laquo; Pagina precedente

en: &larr; Back to %s
it: &larr; Torna a %s

en: &lt; Prev
it: &laquo; Prec.

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
it: (Deve essere di almeno 4 caratteri, solo lettere e numeri.)

en: (This message was added in version %s.)
it: (Questo messaggio è stato aggiunto nella versione %s.)

en: (more&hellip;)
it: (altro&hellip;)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: (required)
it: (obbligatorio)

en: , and
it:  e

en: -- Not set --
it: -- Non impostato --

en: 1 Comment
it: 1 commento

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
it: <a href="%1$s">Akismet</a> impedisce allo spam di arrivare sul blog.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
it[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ha già protetto questo sito da %2$s commento di spam,
it[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> ha già protetto questo sito da %2$s commenti di spam,

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
it[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ha protetto il tuo sito da <a href="%2$s">%3$s commento di spam</a>.
it[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> ha protetto il tuo sito da <a href="%2$s">%3$s commenti di spam</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
it: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> è il tuo nuovo sito. <a href="%3$s">Accedi</a> come &#8220;%4$s&#8221; utilizzando la tua password esistente.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
it: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed dei commenti a questo articolo.

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
it: <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
it: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">scrive:</span>

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
it: <em>Editor Avanzato</em>, chiamato anche WYSIWYG (What You See Is What You Get - ciò che vedi è ciò che ottieni) significa che il testo viene formattato mentre lo si digita. Mentre ci si concentra sulla scrittura, l'editor avanzato crea il codice HTML. Gli stili dei caratteri, i link, le immagini appaiono esattamente come appariranno su internet.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
it: <h1>Impossibile selezionare il database</h1>
    <p>&Egrave; stato possibile connettersi al server del database (il che significa che il nome utente e la password sono ok) ma non è stato possibile selezionare il database <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Si è certi che esista?</li>
    <li>L'utente <code>%2$s</code> ha i permessi di usare il database <code>%1$s</code>?</li>
    <li>Su alcuni sistemi il nome del database va fatto precedere dal nome utente, così da avere un formato simile a username_%1$s. Potrebbe essere questo il problema?</li>
    </ul>
    <p>Se non si sa come impostare un database sarebbe opportuno <strong>contattare il proprio fornitore di hosting</strong>. Se tutto questo fallisce è possibile trovare aiuto sul <a href='http://www.wordpress-it.it/forumt/'>Forum di supporto italiano su WordPress</a>.</p>

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
it[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> bloccato da <strong>Akismet</strong>
it[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> bloccati da <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
it: <strong>Siamo quasi alla fine</strong> - attiva il tuo account e dì addio ai commenti di spam

en: <strong>Author:</strong> %s
it: <strong>Autore:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
it: <strong>Conflitto fra i valori per le costanti VHOST e SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> Verrà preso il valore di SUBDOMAIN_INSTALL come parametro di configurazione dei sottodomini.

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
it: <strong>Impossibile trovare il sito <code>%1$s</code>.</strong> Si è cercata la tabella <code>%2$s</code> nel database <code>%3$s</code>. &Egrave; corretto?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
it: <strong>Tabelle del database mancanti.</strong> Ciò significa che MySQL non è in esecuzione, WordPress non è stato installato correttamente oppure qualcuno ha eliminato <code>%s</code>. Occorre assolutamente controllare il database.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
it: <strong>ERRORE</strong>: il <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> può contenere solo numeri, lettere e carattere di sottolineatura.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
it: <strong>ERRORE</strong>: Sembra che il vostro browser non supporti o blocchi i cookie. Occorre <a href='http://www.google.com/cookies.html'>abilitare i cookie</a> per utilizzare WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
it: <strong>ERRORE</strong>: Impossibile registrarti&hellip; contatta il <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Inserisci un nome utente o un indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
it: <strong>ERRORE</strong>: nome utente o e-mail non validi.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
it: <strong>ERRORE</strong>: nome utente non valido o password errata.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
it: <strong>ERRORE</strong>: nome utente non valido. <a href="%s" title="Ufficio oggetti smarriti - Password ">È stata persa la password</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
it: <strong>ERRORE</strong>: inserire un nome utente.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Digitare il proprio indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
it: <strong>ERRORE</strong>: URL sito già preso.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
it: <strong>ERRORE</strong>: l'indirizzo e-mail non è corretto.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
it: <strong>ERRORE</strong>: il campo password è vuoto.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
it: <strong>ERRORE</strong>: La password inserita per l'utente <strong>%1$s</strong> non è corretta. <a href="%2$s" title="Ufficio oggetti smarriti - Password ">È stata persa la password</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
it: <strong>ERRORE</strong>: il campo nome utente è vuoto.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: Non vi sono utenti registrati con questo indirizzo email.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: questa email è già registrata, scegliere un diverso indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: Questo nome utente è già registrato. Utilizzane un'altro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: <strong>ERRORE</strong>: questo nome utente non è valido perché utilizza dei caratteri non permessi. Inserire un nome utente valido.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
it: <strong>ERRORE</strong>: WordPress %1$s richiede MySQL %2$s o superiore

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
it: <strong>ERRORE</strong>: l'account è stato contrassegnato come un account spammer.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci un indirizzo email valido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci i campi obbligatori (nome, email).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
it: <strong>ERRORE</strong>: per favore inserisci un commento.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
it: <strong>ERRORE</strong>: problema nella creazione voce del sito.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
it: <strong>Titolo di pubblicazione:</strong> %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
it: <strong>Errore RSS</strong>: %s

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
it: <strong>Sottoscrizione avvenuta!</strong> Verifica la tua email per la chiave API di Akismet e inseriscila qui sotto.

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
it: <strong>XHTML:</strong> &Egrave; possibile utilizzare questi marcatori: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
it: <strong>WordPress è stato aggiornato!</strong> Effettuare nuovamente il login per sperimentare la meraviglia.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
it: Un problema di DNS o di firewall impedisce qualsiasi accesso ad Akismet.com da parte del vostro web server.  <strong>Akismet non può funzionare correttamente sino a che il problema non verrà risolto.</strong>  Contattare il proprio web host o l'amministratore del firewall e fornire <a href="%s" target="_blank">queste informazioni riguardanti Akismet ed i firewall</a>.

en: A calendar of your site&#8217;s posts
it: Un archivio mensile degli articoli di questo sito

en: A list or dropdown of categories
it: Una lista o casella a discesa delle categorie

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
it: Un archivio mensile degli articoli di questo sito

en: A name is required for this term
it: &Egrave; richiesto un nome per questo termine

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
it: Un problema di rete o di firewall blocca tutte le connessioni fra il vostro web server verso Akismet.com.  <strong>Akismet non può operare correttamente sino a quando questo problema non verrà risolto.</strong> Contattare il proprio web host o l'amministratore del firewall e fornire <a href="%s" target="_blank">queste informazioni riguardanti Akismet ed i firewall</a>.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
it: Un problema di rete o di firewall blocca alcune connessioni fra il vostro web server verso Akismet.com.  <strong>Akismet sta funzionando ma ciò può causare problemi durante i periodi di congestione della rete.</strong> Contattare il proprio web host o l'amministratore del firewall e fornire <a href="%s" target="_blank">queste informazioni riguardanti Akismet ed i firewall</a>.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo commento all'articolo "%s" è in attesa di approvazione

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo pingback all&#8217;articolo "%s" è in attesa di approvazione

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo trackback all&#8217;articolo"%s" è in attesa di approvazione

en: A password will be e-mailed to you.
it: Verrà spedita una password via e-mail.

en: A search form for your site
it: Un modulo di ricerca per questo sito

en: A static page
it: Una pagina statica

en: A term with the name provided already exists with this parent.
it: Un termine con il nome indicato esiste già per questo genitore.

en: A term with the name provided already exists.
it: Esiste già un termine con questo nome.

en: A valid URL was not provided.
it: URL indicata non valida.

en: A valid email address is required
it: &Egrave richiesto un indirizzo email valido

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: About
it: Info

en: About TinyMCE
it: Info su TinyMCE

en: About WordPress
it: Informazioni su WordPress

en: About the software
it: Informazioni sul programma

en: Accessibility Help
it: Aiuto sull'accessibilità

en: Accessible
it: Accessibile

en: Acronym
it: Acronimo

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Activate your Akismet account
it: Attiva il tuo account Akismet

en: Activation Key Required
it: &Egrave; richiesta una chiave di attivazione

en: Activation Key:
it: Chiave di attivazione:

en: Add Audio
it: Aggiungi audio

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Add Media
it: Aggiungi media

en: Add New Category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Add New Link Category
it: Aggiungere una nuova categoria di link

en: Add New Page
it: Aggiungi nuova pagina

en: Add New Post
it: Aggiungi nuovo articolo

en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Add Video
it: Aggiungi video

en: Add an Image
it: Aggiungi immagine

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Add to Gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Address
it: Indirizzo

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Image Settings
it: Impostazioni avanzate immagini

en: Advanced Link Settings
it: Impostazioni avanzate link

en: Advanced Rich Editing
it: Editor avanzato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced use of the Rich Editor
it: Utilizzo evoluto dell'editor avanzato

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
it: Akismet %s richiede WordPress 3.0 o superiore.

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
it: <a href="%s" class="add-new-h2">Statistiche</a> Akismet

en: Akismet API Key
it: Chiave API Akismet

en: Akismet Error Code
it: Codice di errore di Akismet

en: Akismet Spam
it: Spam Akismet

en: Akismet Spam (%s)
it: Spam Akismet (%s)

en: Akismet Stats
it: Statistiche Akismet

en: Akismet Widget
it: Widget Akismet

en: Akismet caught this comment as spam
it: Akismet ha identificato questo commento come spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
it: Akismet ha identificato questi commenti come spam durante un ricontrollo automatico.

en: Akismet cleared this comment
it: Akismet ha ripulito questo commento

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
it: Akismet ha ripulito questo commento durante un nuovo tentativo automatico.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
it: Akismet elimina i commenti ed i trackback di spam dal tuo sito. Per utilizzare Akismet occorre che ti registri per ottenere una API key. Fai clic sul pulsante sottostante per iniziare.

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
it: Akismet ha bloccato <strong>%1$s</strong> messaggi di spam da quando è stato installato.

en: Akismet has detected a problem.
it: Akismet ha identificato un problema.

en: Akismet is almost ready.
it: Akismet è quasi pronto.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
it: Akismet sta funzionando correttamente.  Tutti i server sono accessibili.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
it: Akismet ha ricontrollato e ha catturato questo commento come spam

en: Akismet re-checked and cleared this comment
it: Akismet ha riverificato e pulito questo commento

en: Akismet server
it: Server Akismet

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
it: Akismet non ha potuto verificare questo commento (risposta: %s), verrà nuovamente verificato in automatico in seguito.

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
it: Akismet non ha potuto riverificare questo commento (risposta: %s)

en: Align
it: Allinea

en: Align Center
it: Allinea al centro

en: Align Center (Alt + Shift + C)
it: Allinea al centro (Alt + Shift + C)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
it: Giustificato (Alt + Maiusc + J)

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Align Left (Alt + Shift + L)
it: Allinea a sinistra (Alt + Shift + L)

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align Right (Alt + Shift + R)
it: Allinea a destra (Alt + Shift + R)

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All Akismet servers are available.
it: Tutti i server Akismet sono disponibili.

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Link Categories
it: Tutte le categorie link

en: All Pages
it: Tutte le pagine

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: All media items
it: Tutti gli elementi media

en: All spam deleted.
it: Tutto lo spam è stato cancellato.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
it: Consenti notifica link da altri blog (pingback e trackback).

en: Allow new users to sign up
it: Permettere ai nuovi utenti di iscriversi

en: Allow people to post comments on new articles
it: Consenti la scrittura di commenti per i nuovi articoli

en: Allow search engines to index this site.
it: Permetti ai motori di ricerca di indicizzare questo sito.

en: Allowed Files
it: File permessi

en: Already Installed
it: Già installato

en: Alt Text
it: Testo Alt

en: Alternative Text
it: Testo alternativo

en: Alternative source 1
it: Sorgente alternativa 1

en: Alternative source 2
it: Sorgente alternativa 2

en: Amber
it: Ambra

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
it: Termine ambiguo utilizzato in una tassonomia gerarchica. Per favore utilizza la ID dei termine.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
it: Si è verificato un errore; probabilmente il feed non è attivo. Riprovare più tardi.</li>

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del proprio sito. Tornare alla <a href="%s">homepage</a>.

en: An error occurred during the activation
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento. Riprovare più tardi.

en: An unidentified error has occurred.
it: Si è verificato un errore non identificato.

en: Anchor name
it: Nome ancora

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
it: Qualsiasi codice HTML inserito direttamente in un editor avanzato, apparirà come testo quando il post verrà visualizzato. Cosa vedi è quello che prendi. Quando vuoi includere elementi del codice HTML che non possono essere generati con la barra degli strumenti, si deve inserirlo nel testo manualmente. Esempi sono le tabelle e i tag &lt;code&gt;. Per poter far questo, cliccare sulla scheda testo e modificare il codice, poi, ritornare alla modalità Visualizza/Anteprima. Se il codice è valido e riconosciuto dall'editor, dovresti vederlo immediatamente.

en: Apply
it: Applica

en: Approve and Reply
it: Approvare e rispondere

en: Approve it: %s
it: Approvalo: %s

en: Apr_April_abbreviation
it: apr

en: April
it: aprile

en: Arbitrary text or HTML
it: Testo o HTML libero

en: Archives
it: Archivi

en: Are you lost?
it: Ti sei perso?

en: Are you sure you want to clear all contents?
it: Si è davvero sicuri di voler cancellare tutti i contenuti?

en: Are you sure you want to do this?
it: Si è davvero sicuri di voler far questo?

en: Are you sure you want to install this plugin?
it: Si è davvero sicuri di voler installare questo plugin?

en: Attachment Details
it: Dettagli allegato

en: Attachment Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione allegati

en: Attachment Page
it: Allegato pagina

en: Aug_August_abbreviation
it: ago

en: August
it: agosto

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Author
it: Autore

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
it: Autore: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Author is %s
it: L'autore è %s

en: Auto goto URL
it: URL di indirizzo automatica

en: Auto start
it: Avvio automatico

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
it: Elimina automaticamente i commenti di spam che sono più vecchi di un mese.

en: Auto-detete old spam
it: Elimina automaticamente lo spam più vecchio

en: Automatically add paragraphs
it: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Awaiting spam check
it: In attesa della verifica spam

en: Background
it: Sfondo

en: Background Attachment
it: Fisso o scorrevole

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Position
it: Posizione dello sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetizione dello sfondo

en: Balance
it: Bilanciamento

en: Base URL
it: URL base

en: Baseline
it: Linea base

en: Basics
it: Informazioni di base

en: Basics of Rich Editing
it: Elementi base dell'editor avanzato

en: Black
it: Nero

en: Blockquote
it: Citazione

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
it: Citazione (Alt + Shift + Q)

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold (Ctrl + B)
it: Grassetto (Ctrl + B)

en: Bookmarks
it: Link

en: Border
it: Bordo

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
it: Momentaneamente non disponibile per manutenzione. Riprovare fra un minuto.

en: Brown
it: Marrone

en: Browse
it: Scorri

en: Burnt orange
it: Arancione scuro

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
it: Ma prima di poter inziare ad utilizzare il proprio nome utente <strong>bisogna attivarlo</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
it: Ma, prima di poter iniziare ad utilizzare queso sito <strong>occorre attivarlo</strong>.

en: By: %s
it: Di: %s

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: Calendar
it: Calendario

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel all changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Cancel reply
it: Annulla risposta

en: Cannot create a revision of a revision
it: Impossibile creare una revisione di una revisione

en: Cannot create a user with an empty login name.
it: Impossibile creare un utente senza un nome di login.

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption this image&hellip;
it: Didascalia per questa immagine&hellip;

en: Captioning id
it: ID Sottotitoli

en: Captions/Subtitles
it: Didascalie/Sottotitoli

en: Categories
it: Categorie

en: Caught Spam
it: Spam bloccato

en: Cell
it: Cella

en: Center
it: Centro

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Si tenta di fare i furbi, eh?

en: Check Network Status
it: Verifica lo stato della rete

en: Check Spelling
it: Verifica ortografia

en: Check for Spam
it: Controlla lo spam

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
it: Controllare la cartella Cestino o Spam del proprio programma email. A volte le email finiscono lì per errore.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Check your e-mail for your new password.
it: Controlla la tua email per la nuova password.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
it: Controlla la tua email su <strong>%s</strong> e fai clic sul link fornito.

en: Choke speed
it: Limita velocità

en: Choose from the most used tags
it: Scegli un tag fra quelli più utilizzati

en: Circle
it: Cerchio

en: Citation
it: Citazione

en: Class
it: Classe

en: Cleanup messy code
it: Pulisci codice

en: Clear
it: Pulisci

en: Cleared by Akismet
it: Pulito da Akismet

en: Click here to cancel reply.
it: Fare clic qui per annullare la risposta.

en: Close
it: Chiudi

en: Close all open tags
it: Chiudi tutti i tag aperti

en: Close this window.
it: Chiudi questa finestra.

en: Code
it: Codice

en: Code sample
it: Esempio di codice

en: Color picker
it: Selezione colori

en: Color:
it: Colore:

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Columns
it: Colonne

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
it: su,un,uno,una,sono,siete,come,alle,allo,alla,essere,di,da,per,in,con,per,tra,fra,come,è,egli,ella,essi,loro,il,al,le,lo,oppure,questo,quello,queste,questi,quelli,quelle,a,era,eri,erano,cosa,quando,dove,chi,www

en: Command failed
it: Comando non riuscito

en: Comment History
it: Cronologia commento

en: Comment author name and email are required
it: Sono richiesti il nome e l'email dell'autore del commento

en: Comment on %1$s by %2$s
it: Commenti su %1$s di %2$s

en: Comment on %s
it: Commenti a %s

en: Comment status was changed to %s
it: Lo stato del commento è stato cambiato in %s

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
it: Il commento è stato catturato da wp_blacklist_check

en: Comment:
it: Commento:

en: Comments
it: Commenti

en: Comments (RSS)
it: Commenti (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> dei commenti

en: Comments Feed
it: Feed dei commenti

en: Comments Off
it: Commenti disabilitati

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
it: Commenti per %1$s ricercati in %2$s

en: Comments for %s
it: Commenti per %s

en: Comments on %s
it: Commenti a %s

en: Comments on: %s
it: Commenti a: %s

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
it: I commenti marcati come no-spam verranno inviati ad Akismet e segnalati come errori in modo che possa imparare e migliorare in futuro.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
it: I tag condizionali di una query non funzionano prima che la query sia stata eseguita. Prima dell'esecuzione restituiscono sempre il valore False.

en: Confirm new password
it: Confermare la nuova password

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
it: Congratulazioni! Il tuo nuovo blog, %s, è quasi pronto.

en: Constrain proportions
it: Mantieni le proporzioni

en: Content
it: Contenuto

en: Content, title, and excerpt are empty.
it: Contenuto, titolo e riassunto sono vuoti.

en: Controller
it: Controllore

en: Controls
it: Controlli

en: Copy
it: Copia

en: Copy table row
it: Proprietà cella tabella

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
it: Copia/Taglia/Incolla non sono disponibili in Mozilla e Firefox.

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
it: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank"> Moxiecode Systems AB </a>, tutti i diritti riservati.

en: Could not calculate resized image dimensions
it: Impossibile calcolare la dimensioni dell'immagine ridimensionata

en: Could not create site.
it: Impossibile creare il sito.

en: Could not create user
it: Impossibile creare l'utente

en: Could not insert post into the database
it: Impossibile inserire l'articolo nel database

en: Could not insert term into the database
it: Impossibile inserire il termine nel database

en: Could not insert term relationship into the database
it: Impossibile inserire termini di relazione nel database

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
it: Impossibile caricare l'immagine di anteprima. Per favore ricarica la pagina e riprova.

en: Could not open handle for fopen() to %s
it: Impossibile aprire un handle per fopen() verso %s

en: Could not read image size
it: Impossibile leggere la dimensione dell'immagine

en: Could not read image size.
it: Impossibile leggere le dimensioni dell'immagine.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
it: Impossibile impostare questo elemento come miniatura della pagina. Provare con un differente allegato.

en: Could not update comment status
it: Impossibile aggiornare lo stato del commento

en: Could not update post in the database
it: Impossibile aggiornare l'articolo nel database

en: Could not write file %1$s (%2$s)
it: Impossibile scrivere il file %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
it: Impossibile scrivere il file %s

en: Create Gallery
it: Crea galleria

en: Create Site
it: Creazione sito

en: Create a Configuration File
it: Crea un file di configurazione

en: Create a new Akismet Key
it: Crea una nuova Key Akismet

en: Create a new gallery
it: Crea una nuova galleria

en: Crop thumbnail to exact dimensions
it: Ritaglia la miniatura alle dimensioni esatte

en: Crunching&hellip;
it: Elaborazione&hellip;

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Current Link
it: Link corrente

en: Current marker
it: Marcatore corrente

en: Current position
it: Posizione corrente

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
it[0]: Attualmente è presente %s commento in attesa di approvazione. Visitare il pannello di moderazione:
it[1]: Attualmente sono presenti %s commenti in attesa di approvazione. Visitare il pannello di moderazione:

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
it: Attualmente non supportato dal vostro browser, utilizzare al suo posto le scorciatoie da tastiera

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Menu
it: Menu personalizzato

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Customize
it: Personalizza

en: Cut
it: Taglia

en: Cut table row
it: Taglia riga tabella

en: Dark azure
it: Azzurro scuro

en: Dark green
it: Verde scuro

en: Dark olive
it: Verde oliva scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Database Error
it: Errore del database

en: Database tables are missing.
it: Tabelle del database mancanti.

en: Date Format
it: Formato data:

en: De-spam marked comments &raquo;
it: Marca i commenti come no-spam &raquo;

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
it: Gentile utente,
    
    Il nuovo sito SITE_NAME è stato correttamente creato in:
    BLOG_URL
    
    Puoi effettuare il login all'account di amministrazione con le seguenti informazioni:
    Nome utente: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Effettua il login qui: BLOG_URLwp-login.php
    
    Speriamo il nuovo sito sia di tuo gradimento. Grazie!
    
    --Il Team @ SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
it: Gentile utente,
    
    Il nuovo account è stato attivato.
    
    E' possibile effettuare il login con i seguenti dati:
    Nome utente: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Grazie!
    
    --Il Team di SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
it: dic

en: December
it: dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Default frame
it: Frame predefinito

en: Default volume
it: Volume predefinito

en: Default width
it: Larghezza predefinita

en: Definition description
it: Descrizione definizione

en: Definition term
it: Elemento definizione

en: Delete Gallery
it: Cancella galleria

en: Delete Image
it: Cancella immagine

en: Delete Permanently
it: Cancella definitivamente

en: Delete all
it: Cancella tutto

en: Delete it: %s
it: Eliminare: %s

en: Delete row
it: Cancella riga

en: Delete table
it: Cancella tabella

en: Deletion
it: Cancellazione

en: Describe this audio file&hellip;
it: Descrivi questo file audio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
it: Descrivi questo file multimediale&hellip;

en: Describe this video&hellip;
it: Descrivi questo video&hellip;

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
it: La directory di destinazione per il file di streaming non esiste o non è scrivibile.

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Direction left to right
it: Direzione da sinistra a destra

en: Direction right to left
it: Direzione da destra a sinistra

en: Disc
it: Disco

en: Dismiss
it: Rimuovi

en: Dismiss Errors
it: Nascondi l'errore

en: Display Header Text
it: Visualizza il testo della testata

en: Display as dropdown
it: Visualizza come menu a discesa

en: Display item author if available?
it: Visualizza autore delle voci se disponibile?

en: Display item content?
it: Visualizza il contenuto delle voci?

en: Display item date?
it: Visualizza data delle voci?

en: Display post date?
it: Mostrare la data dell'articolo?

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
it: Visualizza il numero di commenti di spam identificati da Akismet

en: Distraction Free Writing mode
it: Modalità di scrittura senza distrazioni

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
it: Modalità di scrittura senza distrazioni (Alt + Shift + W)

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
it: Non deregistrare lo script %1$s nell'area amministrativa. Per farlo per il tema utilizzato ricorri all'hook %2$s.

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
it: Si desidera <a href='%s'>scollegarsi</a>?

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
it: Si desidera utilizzare la modalità WYSIWYG per questa textarea?

en: Document properties
it: Proprietà documento

en: Documentation
it: Documentazione

en: Done
it: Finito

en: Download File
it: Scarica il file

en: Download Video
it: Scarica il video

en: Draft
it: Bozza

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Bozza <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Bozze <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder images.
it: Trascina e rilascia per riordinare le immagini.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
it: Trascina e rilascia un file qui oppure <a href="#" class="upload">seleziona un file</a>.

en: Drop files anywhere to upload
it: Rilasciare i file qui dentro per caricarli

en: Drop files to upload
it: Trascina file per caricare

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
it: Identificato un commento duplicato; sembra che tu abbia già scritto questo commento!

en: E-mail : %s
it: E-mail: %s

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
it: ERRORE: valori inseriti non validi, sono stati marcati in rosso.

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
it: ERRORE: La directory de temi è vuota o non esiste. Verifica la tua installazione.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
it: ERRORE: questo non è un template per i feed valido.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit CSS Style
it: Modifica stile CSS

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Edit Gallery
it: Modifica galleria

en: Edit HTML Source
it: Modifica sorgente HTML

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Edit Link Category
it: Modifica categoria link

en: Edit Media
it: Modifica media

en: Edit My Profile
it: Modificare il profilo

en: Edit Page
it: Modifica pagina

en: Edit Post
it: Modifica articolo

en: Edit Site
it: Modifica sito

en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Edit This
it: Modifica

en: Edit embedded media
it: Modifica media incorporati

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
it: Larghezza dell'editor nella modalità di scrittura senza distrazioni:

en: Either there are no posts, or something went wrong.
it: O non vi sono articoli o qualcosa è andato storto.

en: Email&nbsp;Address:
it: Indirizzo&nbsp;Email:

en: Embed Media Player
it: Incorpora il Media Player

en: Embed or Link
it: Incorpora o crea un link

en: Emotions
it: Emozioni

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty Term
it: Termine vuoto

en: Empty command string
it: Stringa di comando vuota

en: Empty filename
it: Nome file vuoto

en: Enable JavaScript
it: Abilita JavaScript

en: Enabled
it: Abilitato

en: End time
it: Tempo finale

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
it: Inglese=en,Danese=da,Olandese=nl,Fillandese=fi,Francese=fr,Tedesco=de,Italiano=it,Polacco=pl,Portoghese=pt,Spagnolo=es,Svedese=sv

en: Enter a description of the image
it: Inserisci una descrizione per l'immagine

en: Enter a link URL or click above for presets.
it: Inserire una URL di collegamento o selezionare una di quelle predefinite.

en: Enter the RSS feed URL here:
it: Inserire l'URL del feed RSS:

en: Enter the URL
it: Inserisci l'URL

en: Enter the URL of the image
it: Inserisci l'URL dell'immagine

en: Enter the destination URL
it: Insersci la URL di destinazione

en: Enter title here
it: Inserisci qui il titolo

en: Enter your new password below.
it: Digitare nuovamente la password.

en: Enter your password to view comments.
it: Inserisci la tua password per visualizzare i commenti.

en: Entries (RSS)
it: Articoli (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: Voce <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Entries from any RSS or Atom feed
it: Voci da qualsiasi feed RSS o Atom

en: Error
it: Errore

en: Error
it: Errore

en: Error establishing a database connection
it: Errore nello stabilire una connessione al database

en: Error while saving the changes.
it: Errore nel salvataggio delle modifiche.

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Excerpt:
it: Estratto:

en: Exclude:
it: Escludi:

en: Exit fullscreen
it: Esci da modalità schermo intero

en: F j, Y
it: j F Y

en: F j, Y g:i a
it: j F Y G:i

en: F, Y
it: F Y

en: F_Friday_initial
it: V

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to delete the page.
it: Impossibile eliminare la pagina.

en: Failed to write request to temporary file.
it: Fallito il tentativo di scrittura di un file temporano.

en: Feb_February_abbreviation
it: feb

en: February
it: febbraio

en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed per tutti gli articoli archiviati in %s

en: Feedback
it: Riscontro

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
it: Il file &#8220;%s&#8221; non esiste?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
it: Il file &#8220;%s&#8221; non è una immagine.

en: File canceled.
it: File cancellato.

en: File doesn&#8217;t exist?
it: Il file non esiste?

en: File is not an image.
it: Il file non è una immagine

en: Find
it: Trova

en: Find/Replace
it: Trova/Sostituisci

en: First Post
it: Primo articolo

en: Fixed
it: Fisso

en: Flagged as spam by %s
it: Contrassegnato come spam da %s

en: Flagged as spam by Akismet
it: Contrassegnato come spam da Akismet.

en: Flash options
it: Impostazioni Flash

en: Flash video options
it: Impostazioni video Flash

en: Flashvars
it: Variabili flash

en: Font family
it: Tipo di carattere

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
it: Per ulteriori informazioni riguardo il software, visita il <a href="http://tinymce.com" target="_blank">sito di TinyMCE</a>

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
it: Per qualche strano motivo, non è possibile cancellare questo articolo.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
it: Per qualche strano motivo, non è possibile modificare questo articolo.

en: Format
it: Formato

en: Fri
it: ven

en: Friday
it: venerdì

en: Front page
it: Pagina iniziale

en: Front page displays
it: La pagina iniziale mostra:

en: Full
it: Completo

en: Full Size
it: Dimensione reale

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Gallery Settings
it: Impostazioni galleria

en: General
it: Generale

en: General Usage
it: Utilizzo generale

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
it: Ottieni <em>un altro</em> %s sito in pochi secondi

en: Get New Password
it: Ottieni una nuova password

en: Get your own %s account in seconds
it: Ottieni il tuo account %s in pochi secondi

en: Gimme a site!
it: Dammi un nuovo sito!

en: Give the feed a title (optional):
it: Dare un titolo al feed RSS (opzionale):

en: Global Dashboard: %s
it: Bacheca globale: %s

en: Go Fullscreen
it: Vai a tutto schermo

en: Gold
it: Oro

en: Gray
it: Grigio

en: Grayish blue
it: Grigio blu

en: Green
it: Verde

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
it: Salve amministratore del sito! Attualmente stai permettendo &#8220;%s&#8221; registrazioni. Per cambiare o disabilitare le registrazioni vai alla tua <a href="%s">Pagina delle opzioni</a>.

en: H-Space
it: Spazio Orizzontale

en: HTML Source Editor
it: Edito codice HTML

en: HTML in the Rich Editor
it: HTML nell'editor avanzato

en: HTML5 Video Options
it: Impostazioni Video HTML5

en: HTTP error.
it: Errore HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
it: Hai inserito l&#8217;indirizzo email correttamente? Hai inserito %s, nel caso non fosse corretta, non riceverai alcuna email.

en: Header
it: Testata

en: Header Image
it: Immagine della testata

en: Header Text Color
it: Colore testo della testata

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help (Alt + Shift + H)
it: Aiuto (Alt + Shift + H)

en: Hex Value
it: Valore esadecimale

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden GUI
it: Nascondi GUI

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
it: Suggerimento: la tua password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più robusta, utilizza lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli tipo ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
it: Cronologia

en: Horizontal rule
it: Righello orizzontale

en: Horizontal space
it: Spaziatura orizzontale

en: Hotkeys
it: Scorciatoie

en: How many items would you like to display?
it: Quanti articoli visualizzare?

en: Howdy, %1$s
it: Salve %1$s

en: I already have a key
it: Ho già una chiave

en: IO error.
it: Errore di IO.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se si è trattato di un errore, ignorare questa email e non accadrà nulla.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
it: Se sei il proprietario di questo network verifica che MySQL sia in esecuzione e che non ci siano errori nelle tabelle del database.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
it: Se non si attiva il proprio sito entro due giorni si dovrà ripetere la sottoscrizione.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
it: Se non si attiva il proprio nome utente entro due giorni, occorrerà registrarsi nuovamente.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
it: Se non piace il modo in cui lavora  l'editor avanzato, è possibile disabilitarlo sotto "il tuo profilo" posizionato nel menu di amministrazione Utenti.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
it: Se non si è ancora ricevuta l'email, vi sono una serie di cose che è possibile fare:

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
it: Se devi caricare un file immagine o altri file multimediali dal tuo computer, puoi utilizzare il tasto "Libreria Multimediale" sopra l'editor. La libreria multimediale creerà automaticamente un file in miniatura da ogni file immagine caricata. Per inserire la tua immagine nel post, prima clicca sul file miniaturizzato per far apparire un menu di opzioni. Appena hai selezionato l'opzione che meglio ti aggrada, clicca "Inserisci nel Post" e la tua immagine apparirà nel post che stai modificando.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
it: Se non si ha  intenzione di utilizzare un grande dominio per il sito, lasciarlo per un nuovo utente. Ora precedete!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
it: Se si continua a visualizzare questo messaggio, verificare che il database contenga le seguenti tabelle:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
it: Se il proprio sito non si visualizza contattare il proprietario di questo network.

en: Ignore all
it: Ignora tutto

en: Ignore word
it: Ignora parola

en: Image
it: Immagine

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Immagine <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Immagini <span class="count">(%s)</span>

en: Image Editor Save Failed
it: Salvataggio immagine fallito

en: Image URL
it: URL immagine

en: Image crop failed.
it: Ritaglio immagine fallito.

en: Image default align
it: Allineamento predefinito immagine

en: Image default link type
it: Tipo di link predefinito per le immagini

en: Image default size
it: Dimensioni predefinite immagine

en: Image description
it: Descrizione immagine

en: Image flip failed.
it: Ribaltamento immagine fallito.

en: Image list
it: Lista immagini

en: Image properties
it: Proprietà immagine

en: Image resize failed.
it: Ridimensionamento immagine fallito.

en: Image rotate failed.
it: Rotazione immagine fallita.

en: Image status
it: Stato immagine

en: Images
it: Immagini

en: Images and Attachments
it: Immagini e allegati

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
it: In <code>%1$s</code> utilizzare il metodo <code>%2$s</code> non la funzione <code>%3$s</code>. Si veda %4$s.

en: Incorrect username or password.
it: Username o password non corrette.

en: Indent
it: Quota/indenta

en: Indigo
it: Indaco

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert / edit embedded media
it: Inserisci/modifica media incorporati

en: Insert Image
it: Inserisci immagine

en: Insert Media
it: Inserisci il file multimediale

en: Insert More Tag
it: Inserisci il tag More

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
it: Inserisci il tag More (Alt + Shift + T)

en: Insert Page Break
it: Inserisci interruzione di pagina

en: Insert Page Break tag
it: Inserisci tag di Interruzione pagina

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
it: Inserisci interruzione di pagina (Alt + Shift + P)

en: Insert column after
it: Inserisci una colonna dopo

en: Insert column before
it: Inserisci una colonna prima

en: Insert custom character
it: Inserisci carattere personalizzato

en: Insert date
it: Inserisci data

en: Insert from URL
it: Inserisci da URL

en: Insert gallery
it: Inserisci galleria

en: Insert horizontal ruler
it: Inserisci righello orizzontale

en: Insert into page
it: Inserisci nella pagina

en: Insert into post
it: Inserisci nell'articolo

en: Insert link
it: Inserisci link

en: Insert new layer
it: Inserisci nuovo livello

en: Insert non-breaking space character
it: Inserire un carattere di spazio non divisibile

en: Insert predefined template content
it: Inserisci contenuto da template predefinito

en: Insert row after
it: Inserisci una riga dopo

en: Insert row before
it: Inserisci una riga prima

en: Insert time
it: Inserisci ora

en: Insert/Edit Attributes
it: Inserisci/Modifica attributi

en: Insert/edit anchor
it: Inserisci/modifica ancora

en: Insert/edit image
it: Inserisci/Modifica immagine

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
it: Inserisci/modifica immagine (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link
it: Inserisci/Modifica link

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
it: Inserisci/modifica link (Alt + Shift + A)

en: Insertion
it: Inserimento

en: Inserts a new table
it: Inserisci nuova tabella

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
it: Gli argomenti passati a questo metodo XML-RPC sono insufficienti

en: Invalid
it: Non valido

en: Invalid Taxonomy
it: Tassonomia non valida

en: Invalid activation key.
it: Chiave di attivazione non valida.

en: Invalid attachment ID.
it: ID allegato non valido.

en: Invalid author ID.
it: ID autore non valido

en: Invalid comment ID.
it: ID commento non valido.

en: Invalid comment status.
it: Stato del commento non valido.

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid key
it: Chiave non valida

en: Invalid object ID
it: ID oggetto non valido.

en: Invalid post
it: Articolo non valido

en: Invalid post ID
it: ID articolo non valido

en: Invalid post ID.
it: ID articolo non valido

en: Invalid post format
it: Formato articolo non valido

en: Invalid post type
it: Tipo di articolo non valido

en: Invalid taxonomy
it: Tassonomia non valida

en: Invalid term ID
it: ID termine non valido.

en: Invalid user ID
it: ID utente non valido

en: Invalid user ID.
it: ID utente non valido.

en: Invoke URLs
it: Richiama URL

en: Is there no link to us?
it: Non ci sono link a noi?

en: Italic
it: Corsivo

en: Italic (Ctrl + I)
it: Corsivo (Ctrl + I)

en: JS Callback
it: Richiamo JS

en: Jan_January_abbreviation
it: gen

en: January
it: gennaio

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzionalità occorre che JavaScript sia abilitato.

en: Jul_July_abbreviation
it: lug

en: July
it: luglio

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
it: Vai ai pulsanti degli strumenti - Alt+Q, Vai all'editor - Alt-Z Vai all'elemento path - Alt-X

en: Jun_June_abbreviation
it: giu

en: June
it: giugno

en: Just a username, please.
it: Solo un nome utente, grazie.

en: Just write.
it: Basta scrivere.

en: Justify Text
it: Testo giustificato

en: Keep linebreaks
it: Mantieni interruzioni di riga

en: Kiosk mode
it: Modalità chiosco

en: Languages
it: Lingue

en: Large
it: Grande

en: Large size image height
it: Altezza dell'immagine di dimensione grande

en: Large size image width
it: Larghezza dell'immagine di dimensione grande

en: Last Checked
it: Ultima verifica

en: Last Post
it: Ultimo articolo

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last updated: %s
it: Ultimo aggiornamento: %s

en: Learn word
it: Impara la parola

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Leave a Reply
it: Lascia un Commento

en: Leave a Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Letter
it: Lettera

en: License
it: Licenza

en: Light sky blue
it: Blu cielo chiaro

en: Light yellow
it: Giallo chiaro

en: Lime
it: Giallo lime

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
it: Linee e paragrafi tornano a capo automaticamente, gli indirizzi e-mail non vengono mai visualizzati, codice <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> consentito: <code>%s</code>

en: Link Categories
it: Categorie dei link

en: Link Category
it: Categoria link

en: Link ID
it: ID link

en: Link To
it: Link a

en: Link URL
it: URL link

en: Link list
it: Lista link

en: Link rating
it: Punteggio link

en: Link title
it: Titolo del link

en: Link to Attachment Page
it: Link alla pagina dell'allegato

en: Link to Image
it: Link all'immagine

en: Link to Media File
it: Link al file multimediale

en: Links
it: Link

en: Links for %s
it: Link per %s

[ctx: Links widget]
en: Random
it: Casuale

en: List
it: Elenco

en: Loaded plugins
it: Plugin caricati

en: Log In
it: Login

en: Log Out
it: Logout

en: Log in
it: Accedi

en: Log in to Reply
it: Effettua il login per rispondere

en: Log in to leave a Comment
it: Effettua il login per lasciare un commento

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
it: Link per il login/logout, l'amministrazione, i feed e WordPress

en: Log out
it: Esci da questo account

en: Log out &raquo;
it: Esci da questo account &raquo;

en: Log out of this account
it: Esci da questo account

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Scollegarsi da questo account">Logout &raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
it: Autenticato come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Scollegarsi da questo account">Logout?</a>

en: Login Address (URL)
it: Indirizzo di login (URL)

en: Loop
it: Ciclo

en: Lost Password
it: Password persa

en: Lost your password?
it: È stata persa la password?

en: Lower alpha
it: Lettere maiuscole

en: Lower greek
it: Lettere greche minuscole

en: Lower roman
it: Numeri romani minuscoli

en: M_Monday_initial
it: L

en: Mail (will not be published)
it: Mail (che non verrà pubblicata)

en: Maintain aspect
it: Mantieni aspetto

en: Maintenance
it: In manutenzione.

en: Manage Audio
it: Gestione audio

en: Manage Comments
it: Gestione commenti

en: Manage Images
it: Gestione immagini

en: Manage Video
it: Gestione video

en: Manual Offsets
it: Offset manuale

en: Mar_March_abbreviation
it: mar

en: March
it: marzo

en: Maroon
it: Marrone

en: Maximum upload file size: %d%s.
it: Dimensione massima di caricamento dei file: %d%s.

en: May
it: maggio

en: May_May_abbreviation
it: mag

en: Media File
it: File media

en: Media Library
it: Libreria media

en: Medium
it: Media

en: Medium gray
it: Grigio medio

en: Medium size image height
it: Altezza dell'immagine di dimensione media

en: Medium size image width
it: Larghezza dell'immagine di dimensione media

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
it: Memoria esaurita. Prova con un file più piccolo.

en: Menus
it: Menu

en: Merge table cells
it: Unisci celle tabella

en: Middle
it: Mediano

en: Mismatch
it: Non combacia

en: Missing Attachment
it: Allegato mancante

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
it: Missione completata. Il messaggio <strong>%s</strong> è stato eliminato.

en: Mon
it: lun

en: Monday
it: lunedì

en: More colors
it: Altri colori

en: More...
it: Continua...

en: Move backward
it: Muovi dietro

en: Move forward
it: Sposta in avanti

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
it: tutti

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
it: nessuno

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
it: utente

en: Multisite only works without the port number in the URL.
it: La modalità multisito funziano solo senza il numero di porta nella URL.

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
it: Deve essere di almeno 4 caratteri, solo lettere e numeri. Non può venir cambiato quindi sceglilo con attenzione!

en: Mute
it: Muto

en: Mute Toggle
it: Cambia il mute

en: My Account
it: Il mio account

en: My Sites
it: I miei siti

en: Name
it: Nome

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it: Testo

en: Named
it: Nomi

en: Named colors
it: Nome colori

en: Narrower
it: Più stretto

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Menu
it: Menu di navigazione

en: Navigation Menu Item
it: Elemento del menu di navigazione

en: Navigation Menu Items
it: Elementi del menu di navigazione

en: Navigation Menus
it: Menu di navigazione

en: Navy Blue
it: Blu navy

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
it: Serve altro aiuto? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Eccolo</a>.

en: Network Admin
it: Gestione network

en: Network Admin: %s
it: Amministratore del network: %s

en: Network Status
it: Stato del network

en: Network functions are disabled.
it: Le funzionalità di rete sono disabilitate

en: New %1$s Site: %2$s
it: Nuovo %1$s sito: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
it: Nuovo %1$s Utente: %2$s

en: New Category Name
it: Nuovo nome di categoria

en: New Link Category Name
it: Nuovo nome di categoria link

en: New Page
it: Nuova pagina

en: New Post
it: Nuovo articolo

en: New Site Registration: %s
it: Registrazione nuovo sito: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
it: Nuovo sito: %1$s
    URL: %2$s
    Indirizzo IP: %3$s
    
    Disabilita queste notifiche: %4$s

en: New Tag Name
it: Nuovo nome tag

en: New User Registration: %s
it: Registrazione nuovo utente: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
it: Nuovo utente: %1$s
    Indirizzo IP: %2$s
    
    Disabilita queste notifiche: %3$s

en: New comment on your post "%s"
it: Nuovo commento all'articolo "%s"

en: New document
it: Nuovo documento

en: New layer...
it: Nuovo livello...

en: New password
it: Nuova password

en: New pingback on your post "%s"
it: Nuovo pingback all&#8217;articolo "%s"

en: New trackback on your post "%s"
it: Nuovo trackback all&#8217;articolo "%s"

en: New user registration on your site %s:
it: Nuovo utente registrato sul sito %s:

en: Newer Comments &raquo;
it: Commenti seguenti &raquo;

en: Next
it: Successivo

en: Next &gt;
it: Succ. &raquo;

en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

en: Next Page &raquo;
it: Pagina successiva &raquo;

en: Next Post
it: Articolo successivo

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Next page...
it: Pagina successiva...

en: No Comments
it: Nessun commento

en: No Image
it: Nessuna immagine

en: No Repeat
it: Nessuna ripetizione

en: No categories
it: Nessuna categoria

en: No comments yet.
it: Non c'è ancora nessun commento.

en: No connection to server
it: Nessuna connessione al server

en: No correction
it: Nessuna correzione

en: No editor could be selected.
it: Impossibile selezionare un editor

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato

en: No java
it: Disabilita java

en: No login ID submitted
it: Non è stato fornito alcun ID di login

en: No matches found.
it: Nessuna coorrispondenza trovata

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
it: Non è stato creato ancora alcun menu. <a href="%s">Crearne uno</a>

en: No misspellings found.
it: Nessun errore trovato.

en: No more comments found.
it: Nessun altro commento trovato.

en: No msg number submitted
it: Non è stato fornito un numero di messaggio

en: No pages found in Trash.
it: Nessuna pagina presente nel cestino.

en: No pages found.
it: Nessun pagina trovata.

en: No password submitted
it: Non è stata fornita alcuna password

en: No posts found in Trash.
it: Nessun articolo trovato nel cestino.

en: No posts found.
it: Nessun articolo trovato.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No search term specified. Showing recent items.
it: Nessun termine di ricerca specificato. Vengono mostrati gli ultimi elementi inseriti.

en: No server specified
it: Non è stato specificato alcun server

en: No site by that name on this system.
it: Nessun sito con questo nome su questo sistema.

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
it: Nessun sito definito per questo host. Se si è i proprietari di questo sito, per ottenere aiuto, verificare <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging di un network WordPress</a> (in inglese)

en: No suggestions
it: Nessun suggerimento

en: No tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: None
it: Nessuna

en: Not Spam
it: Non è spam

en: Not yet
it: Non ancora

en: Nov_November_abbreviation
it: nov

en: November
it: novembre

en: Num loops
it: Numero di cicli

en: Number of comments to show:
it: Numero di commenti da visualizzare:

en: Number of links to show:
it: Numero di link da visualizzare:

en: Number of posts to show:
it: Numero di articoli da visualizzare:

en: Oct_October_abbreviation
it: ott

en: October
it: ottobre

en: Olive
it: Verde oliva

en: Once Daily
it: Ogni giorno

en: Once Hourly
it: Ogni ora

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
it[0]: Una risposta a %2$s
it[1]: %1$s risposte a %2$s

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
it: Una o più tabelle del database non sono disponibili. Il database potrebbe avere bisogno di essere <a href="%s">riparato</a>.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
it: Per disinstallare un hook occorre usare solo un metodo di classe statico o una funzione.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
it: Sono permessi solo lettere minuscole da a a z e numeri

en: Open link in a new window
it: Apri il link in una nuova finestra

en: Open link in a new window/tab
it: Apri il link in una nuova finestra/scheda

en: Open link in the same window
it: Apri il link nella stessa finestra

en: Options saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Or link to existing content
it: Oppure insersci un link a un contenuto esistente.

en: Orange
it: Arancione

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
it: Elenco ordinato (Alt + Shift + O)

en: Original Size
it: Dimensione originale

en: Outdent
it: No quota/no indenta

en: Page ID
it: ID pagina

en: Page IDs, separated by commas.
it: ID pagina, separati da virgole.

en: Page not found
it: Pagina non trovata.

en: Page order
it: Ordine della pagina

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Pale cyan
it: Ciano pallido

en: Pale green
it: Verde chiaro

en: Palette
it: Tavolozza

en: Palette colors
it: Tavolozza colori

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parent Category
it: Categoria madre

en: Parent Category:
it: Categoria madre:

en: Parent Page:
it: Pagina madre:

en: Parent term does not exist.
it: Il termine genitore non esiste.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
it: Passare un numero intero di articoli è deprecato. Passare invece un array di argomenti.

en: Password Lost and Changed for user: %s
it: È stata reimpostata la password per l'utente: %s

en: Password Lost and Found
it: Ufficio oggetti smarriti - Password

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Password Reset
it: Azzeramento password

en: Password reset is not allowed for this user
it: L'azzeramento della password non è consentito per questo utente.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste as Plain Text
it: Incolla come Testo Puro

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
it: La funzione Incolla è ora in modalità testo. Fare di nuovo clic per passare alla modalità incolla normale.

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
it: Incolla è ora in modalità testo. Fare di nuovo clic per passare alla modalità incolla normale. Dopo aver incollato qualcosa si tornerà alla modalità incolla normale.

en: Paste table row after
it: Incolla riga tabella dopo

en: Paste table row before
it: Incolla riga tabella prima

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
it: Per incollare contenuti derivanti da un'altra applicazione, tipo Word o Excel, si consiglia di usare la modalità "Incolla" in Word nella seconda riga, o in modalità Testo.

en: Pasting in the Rich Editor
it: Incolla nell'editor avanzato

en: Path
it: Percorso

en: Peach
it: Pesca

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
it[0]: In sospeso <span class="count">(%s)</span>
it[1]: In sospeso <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Picker
it: Selettore

en: Pingback excerpt:
it: Riassunto pingback:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
it: Pingback da %1$s a %2$s registrato. Facciamo parlare il web! :-)

en: Pink
it: Rosa

en: Play count
it: Conteggio esecuzione

en: Play every frame
it: Esegui ogni frame

en: Play/Pause
it: Esegui/Pausa

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
it: <a href="%s">Aggiornare WordPress</a> all'ultima versione oppure <a href="%s">tornare alla versione 2.4 del plugin Akismet</a>.

en: Please enter a site name.
it: Per favore inserisci il nome del sito.

en: Please enter a site title.
it: Per favore inserisci il titolo del sito.

en: Please enter a username.
it: Per favore inserisci il nome utente.

en: Please enter a valid email address.
it: Immettere un indirizzo email valido.

en: Please enter an API key
it: Inserisci la API key

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it: Inserire il proprio nome utente o il proprio indirizzo e-mail. Si riceverà una nuova password tramite e-mail.

en: Please include a %1$s template in your theme.
it: Includere un template %1$s nel proprio tema.

en: Please log in again.
it: Accedi nuovamente

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
it: Per favore consulta <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Il debug in WordPress</a> (in inglese) per ulteriori informazioni.

en: Please try again.
it: Riprovare

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
it: Prova a caricare il file con %1$s l'uploader del browser%2$s.

en: Please wait...
it: Attendi...

en: Plugin Information:
it: Informazioni sul plugin:

en: Plugins
it: Plugin

en: Plum
it: Prugna

en: Popular Tags
it: Tag più popolari

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
it: Possibili motivi: il tuo host può aver disabilitato la funzione mail().

en: Post Comment
it: Commento all'articolo

en: Post Thumbnail
it: Miniatura articolo

[ctx: Post format]
en: Aside
it: Digressioni

[ctx: Post format]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: Post format]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Post format]
en: Quote
it: Citazione

[ctx: Post format]
en: Status
it: Stato

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
it: I tipi di articolo non possono superare i 20 caratteri di lunghezza

en: Posts by %s
it: Articoli scritti da: %s

en: Posts page
it: Pagina articoli

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
it: Utilizza <a href="%s" title="Utilizza WordPress, piattaforma semantica avanzata di editoria personale"><strong>Wordpress</strong></a>

en: Powered by WordPress
it: Utilizza WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
it: Funziona con Wordpress.

en: Prefetch
it: Precaricamento

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Preload
it: Precaricamento

en: Premature end of list
it: Termine lista anticipato

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
it: Premere ALT+F10 per la barra degli strumenti. Premere ALT+0 per ottenere aiuto.

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous Post
it: Articolo precedente

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Print
it: Stampa

en: Private
it: Privato

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Privato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Privati <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
it: Privato: %s

en: Privately Published
it: Pubblicato privatamente

en: Progress
it: Progresso

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
it: Commenti protetti: inserisci la tua password per visualizzare i commenti.

en: Protected: %s
it: Protetto: %s

en: Public
it: Pubblico

en: Public, Sticky
it: Pubblico, evidenziato

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish on:
it: Pubblica il:

en: Published
it: Pubblicato

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Pubblicato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Pubblicati <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
it: Pubblicato il:

en: Purple
it: Viola

en: Quality
it: Qualità

en: QuickTime options
it: Impostazioni QuickTime

en: Quote
it: Citazione

en: RSS Error: %s
it: Errore RSS %s

en: Random Default Image
it: Una immagine predefinita casuale

en: Random Order
it: Ordine casuale

en: Random Uploaded Image
it: Una immagine caricata casuale

en: Rate
it: Tasso

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
it: Anziché utilizzare il mouse per fare clic sui pulsanti della barra degli strumenti, utilizzare le scorciatoie da tastiera. Windows e Linux utilizzano Ctrl + lettera. Macintosh utilizza Command + lettera.

en: Re-trying
it: Nuovo tentativo

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
it: Si veda la pagina <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a>. Alcune delle linee guida lì presenti potrebbero aiutare a capire cosa è andato storto.

en: Real media player options
it: Impostazioni Real media player

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Recheck Queue for Spam
it: Ricontrolla la coda di spam

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo (Ctrl + Y)
it: Ripeti (Ctrl + Y)

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Register
it: Registrati

en: Register For This Site
it: Registrazione per questo sito

en: Registration Form
it: Modulo di registrazione

en: Registration complete. Please check your e-mail.
it: Registrazione completata. Controlla la tua email.

en: Registration has been disabled.
it: La registrazione è stata disabilitata.

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove From Bulk Edit
it: Rimuovi dalla modifica di massa

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: Remove column
it: Rimuovi colonna

en: Remove formatting
it: Rimuovi formattazione

en: Remove link
it: Rimuovi link

en: Reply
it: Rispondi

en: Required fields are marked %s
it: I campi obbligatori sono contrassegnati %s

en: Reset Password
it: Azzera password

en: Reverse order
it: Ordine inverso

en: Revision
it: Revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Rich Editing Basics
it: Elementi base dell'editor avanzato

en: Rich Editor Help
it: Aiuto per l'editor avanzato

en: Right
it: Destra

en: Row
it: Riga

en: Royal blue
it: Royal blu

en: Run spell checking
it: Esegui controllo ortografico

en: SAlign
it: Allineamento S

en: S_Saturday_initial
it: S

en: S_Sunday_initial
it: D

en: Sat
it: sab

en: Saturday
it: sabato

en: Save
it: Salva

en: Save &amp; Activate
it: Salva &amp; attiva

en: Save &amp; Publish
it: Salva &amp; pubblica

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save as Pending
it: Salva come in sospeso

en: Saved
it: Salvato

en: Saved.
it: Salvato.

en: Saving Draft&#8230;
it: Salvataggio bozza&#8230;

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Say It!
it: Dillo!

en: Scale
it: Scala

en: Scale mode
it: Modalità di scala

en: Schedule
it: Programmato

en: Schedule for:
it: Programmato per:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Programmato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Programmati <span class="count">(%s)</span>

en: Script callbacks
it: Richiami dello script

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
it: Gli script e gli stili non dovrebbero essere registrati o accodati prima degli hooks %1$s,%2$s, o %3$s.

en: Scroll
it: Scorrevole

en: Sea green
it: Verde mare

en: Search
it: Cerca

en: Search Categories
it: Cerca categorie

en: Search Link Categories
it: Ricerca categorie link

en: Search Pages
it: Cerca pagine

en: Search Posts
it: Cerca articoli

en: Search Results %1$s %2$s
it: Risultati della ricerca %1$s %2$s

en: Search Spam &raquo;
it: Ricerca spam &raquo;

en: Search Tags
it: Cerca tag

en: Security error.
it: Errore di sicurezza.

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Category
it: Seleziona una categoria

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Files
it: Selezionare i file

en: Select Link Category:
it: Seleziona Categoria Link:

en: Select Menu:
it: Selezionare il menu:

en: Select Month
it: Seleziona mese

en: Select a city
it: Seleziona una città

en: Select a color
it: Seleziona un colore

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select background color
it: Seleziona il colore di sfondo

en: Select custom character
it: Seleziona carattere personalizzato

en: Select text color
it: Seleziona il colore del testo

en: Sep_September_abbreviation
it: set

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con delle virgole

en: September
it: settembre

en: Server Connectivity
it: Connettività server

en: Server Status
it: Stato del server

en: Session expired
it: Sessione scaduta

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
it: La sessione è scaduta. Effettua nuovamente il login. Rimarrai comuneue su questa pagina senza abbandonarla.

en: Set Featured Image
it: Imposta immagine predefinita

en: Set featured image
it: Imposta l'immagine in evidenza

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Shockwave options
it: Impostazioni Shockwave

en: Show Link Description
it: Mostra descrizione link

en: Show Link Image
it: Mostra immagine link

en: Show Link Name
it: Mostra nome link

en: Show Link Rating
it: Mostra valutazione link

en: Show approved comments
it: Mostra i commenti approvati

en: Show hierarchy
it: Visualizza la gerarchia

en: Show menu
it: Mostra menu

en: Show more comments
it: Mostra altri commenti

en: Show post counts
it: Mostra conteggio articoli

en: Show scale modes
it: Visualizza modalità di scala

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
it: Mostra il numero di commenti che hai approvato accanto a ciascun autore di commenti

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
it: Mostra/Nascondi Seconda riga pulsanti (Alt + Shift + Z)

en: Shuffle
it: Mischia

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar %d
it: Barra laterale %d

en: Signup
it: Registrazione

en: Silver
it: Argento

en: Site Address (URL)
it: Indirizzo sito (URL)

en: Site Admin
it: Amministra sito

en: Site Domain:
it: Dominio sito:

en: Site Name:
it: Nome sito:

en: Site Tagline
it: Motto del sito

en: Site Title
it: Titolo sito

en: Site Title & Tagline
it: Titolo del sito e motto

en: Site Title:
it: Titolo sito:

en: Site name must be at least 4 characters.
it: Il nome del sito deve essere di almeno 4 caratteri.

en: Site registration has been disabled.
it: La registrazione dei blog è stata disabilitata.

en: Sites
it: Siti

en: Sites you are already a member of:
it: Blog di cui si è già membri:

en: Size
it: Dimensione

en: Skip to toolbar
it: Salta alla barra strumento

en: Sky blue
it: Blu cielo

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
it: Rallenta cowboy, non serve controllare così spesso le nuove email!

en: Smooth video
it: Addolcisci video

en: Software Name
it: Nome software

en: Software Version
it: Versione software

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
it: Alcuni commenti non sono stati ancora stati verificati da Akismet per lo spam. Sono stati momentaneamente posti in moderazione. Verificare la <a href="%s">configurazione di Akismet</a> e contattare il proprio fornitore di hosting se il problema persiste.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha richiesto l'azzeramento delle password per il seguente account utente.

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
it: Sembra che il blocco dei popup ha disabilitato una finestra che fornisce funzionalità a questa applicazione. Occorre disabilitare il blocco dei popup per questo sito per poter utilizzare questo strumento in maniera completa.

en: Sorry, comments are closed for this item.
it: I commenti sono chiusi per questo articolo.

en: Sorry, deleting the term failed.
it: Eliminazione del termine fallita.

en: Sorry, editing the term failed.
it: Modifica del termine fallita.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
it: Al momento non si accettano nuove registrazioni.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
it: Nessun articolo risponde ai criteri di ricerca impostati.

en: Sorry, no such page.
it: Questa pagina non esiste.

en: Sorry, no such post.
it: Questo articolo non esiste.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
it: Una delle tassonomie non è supportata da questo tipo di articolo.

en: Sorry, revisions are disabled.
it: Spiacente, le revisioni sono disabilitate.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
it: I nomi dei siti non possono contenre il carattere &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, site names must have letters too!
it: I nomi dei siti devono avere anche delle lettere!

en: Sorry, that email address is already used!
it: Questo indirizzo email è già utilizato!

en: Sorry, that email address is not allowed!
it: Questo indirizzo email non è consentito!

en: Sorry, that file cannot be edited.
it: Questo file non può essere modificato.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
it: Questa chiave non appare valida.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
it: Questa chiave è scaduta. Si prega di riprovare.

en: Sorry, that site already exists!
it: Questo sito esiste già!

en: Sorry, that site is reserved!
it: Questo sito è riservato!

en: Sorry, that username already exists!
it: Questo nome utente esiste già!

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
it: Il commento non può venir modificato. &Egrave; accaduto qualche cosa di grave.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
it: Al momento l'inserimento di commenti non è consentito.

en: Sorry, the new category failed.
it: L'inserimento di una nuova categoria non è riuscito.

en: Sorry, the user cannot be updated.
it: Spiacente, l'utente non può essere aggiornato.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
it: Il nome utente non può contenere il carattere &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
it: Il nome utente deve avere anche delle lettere!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
it: Non disponi dei permessi per aggiungere un termine a una delle tassonomie.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
it: Non disponi dei permessi sufficienti per assegnare un termine a una delle tassanomie.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per creare articoli protetti da password per questo tipo di articoli

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per creare un articolo privato per questo tipo di articoli

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
it: Non disponi del permesso per eliminare questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
it: Non disponi dei permessi per modificare gli articoli di questo tipo

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
it: Spiacente, non si dispone del permesso per modificare gli articoli.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
it: Non disponi dei permessi per modificare questo tipo di articoli.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
it: Non disponi dei permessi sufficienti per modificare questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
it: Non si dispone del permesso per pubblicare articoli su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
it: Non si dispone del permesso per pubblicare pagine su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
it: Non si dispone dei permessi per pubblicare articoli con questa tipologia di articolo

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
it: non si dispone del permesso per pubblicare articoli su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
it: Non disponi dei permessi per rendere questo articolo evidenziato.

en: Sorry, you can not edit this post.
it: Spiacente, non è possibile modificare questo articolo.

en: Sorry, you cannot edit comments.
it: Non è possibile modificare i commenti.

en: Sorry, you cannot edit pages.
it: Non è possibile modificare le pagine.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
it: Non è possibile modificare gli articoli di questo sito.

en: Sorry, you cannot edit this page.
it: Non è possibile modificare questa pagina.

en: Sorry, you cannot edit this post.
it: Non è possibile modificare questo articolo.

en: Sorry, you cannot edit users.
it: Spiacente, non puoi modificare gli utenti.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
it: Spiacente, non puoi modificare il tuo profilo.

en: Sorry, you cannot list users.
it: Spiacente, non puoi elencare gli utenti.

en: Sorry, you cannot publish this post.
it: Non è possibile pubblicare questo articolo.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
it: Impossibile mettere in evidenza un articolo privato.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dati utente di questo sito.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
it: Non si dispone dei permessi per aggiungere una categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
it: Non disponi del permesso per eliminare una categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
it: Non disponi del permesso per eliminare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
it: Non si dispone dei permessi per cancellare questo articolo.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
it: Non si dispone del permesso per modificare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
it: Non si ha il permesso di modificare questo articolo.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
it: Non si dispone dei permessi per pubblicare questa pagina.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
it: Spiacente, non si dispone dei permessi per pubblicare questo articolo.

en: Sorry, you may not use that site name.
it: Non è possibile usare questo nome per il sito.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
it: Occorre avere la possibilità di modificare gli articoli di questo sito per poter visualizzare le categorie.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
it: Occorre avere la possibilità di modificare gli articoli di questo sito per poter visualizzare i tag.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
it: Occorre disporre della possibilità di modificare gli articoli di questo sito per poter visualizzare le categorie.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
it: Per inviare un commento occorre aver effettuato il login.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
it: Questa voce non può essere modificata. Si è verificato un errore.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
it: Non è possibile pubblicare questo intervento. &Eacute; successo qualcosa di strano .

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
it: Il termine indicato non può essere creato. Si è verificato un problema.

en: Sort by:
it: Ordinato per:

en: Sound
it: Suono

en: Source
it: Sorgente

en: Spam Blocked
it: Spam bloccato

en: Spam it: %s
it: Marca come spam: %s

en: Spellchecker settings
it: Impostazioni correttore ortografico

en: Split merged table cells
it: Separa le celle unite nella tabella

en: Square
it: Quadrato

en: Start image
it: Immagine di partenza

en: Start time
it: Tempo iniziale

en: Static Front Page
it: Pagina iniziale statica

en: Still waiting for your email?
it: Si sta ancora aspettando l'email?

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
it: Risorse in streaming RTSP dovrebbero essere aggiunte al campo QT Src nella scheda avanzate.

en: Strength indicator
it: Indicatore di forza (della password)

en: Stretch H-Align
it: Stira Allineamento-Orizzontale

en: Stretch V-Align
it: Stira Allineamento-Verticale

en: Stretch style
it: Stile stiramento

en: Stretch to fit
it: Stira per adattare

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
it: Barrato (Alt + Maiusc + D)

en: Strong
it: Forte

en: Styles
it: Stili

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Stylesheet is missing.
it: Foglio di stile mancante.

en: Stylesheet is not readable.
it: Il foglio di stile non è leggibile.

en: Submit
it: Invia

en: Submit Comment
it: Invia commento

en: Submitted on:
it: Inviato il:

en: Subscript
it: Pedice

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Sun
it: dom

en: Sunday
it: domenica

en: Superscript
it: Apice

en: Support Forums
it: Forum di supporto

en: Syndicate this content
it: Abbonati a questo contenuto

en: Syndicate this site using RSS 2.0
it: Abbonati a questo sito usando RSS 2.0

en: T_Thursday_initial
it: G

en: T_Tuesday_initial
it: M

en: Table cell properties
it: Proprietà cella tabella

en: Table properties
it: Proprietà tabella

en: Table row properties
it: Proprietà riga tabella

en: Tagline
it: Motto

en: Tags
it: Tag

en: Tags:
it: Tag:

en: Target
it: Destinazione

en: Target cache
it: Cache destinazione

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
it: Le tassonomie non posso eccedere i 32 caratteri di lunghezza

en: Taxonomy:
it: Tassonomia:

en: Teal
it: Anatra

en: Template
it: Modello

en: Template is missing.
it: Template mancante.

en: Text
it: Testo

en: Text bottom
it: Testo basso

en: Text top
it: Testo alto

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
it: Questo indirizzo email è stato già utilizzato. Per favore verifica se nella tua posta è arrivata una email di attivazione. Se non fai nulla, l'indirizzo diverrà nuovamente disponibile in un paio di giorni.

en: That name is not allowed.
it: Questo nome non è permesso.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
it: Questo sito  non esiste. Provare <a href="%s">%s</a>.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
it: Questo sito è attualmente riservato ma potrebbe essere disponibile in un paio di giorni.

en: That user does not exist.
it: Questo utente non esiste.

en: That username is already activated.
it: Il nome utente è già stato attivato.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
it: Il nome utente è attualmente riservato ma potrebbe rendersi disponibile in un paio di giorni.

en: That username is not allowed.
it: Questo nome utente non è permesso.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
it: Il tema "%s" non è un tema genitore valido.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
it: La <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> per fare il TrackBack di questo articolo è: <em>%s</em>

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
it: L'opzione <code>%s</code> è deprecata per la famiglia delle funzioni di <code>bloginfo()</code>.

en: The GD image library is not installed.
it: La GD image library non è installata.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
it: Il certificato SSL per questo host non può essere verificato.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
it: L'indirizzo del sito immesso non sembra essere una URL valida. Per favore inserisci una URL valida.

en: The URL to the admin area
it: L'URL dell'area di amministrazione

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
it: L'URL inserita appare un indirizzo email, si desidera aggiungere il necessario prefisso mailto:?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
it: L'URL inserita appare un link esterno, si desidera aggiungere il necessario prefisso http://?

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
it: L'indirizzo di WordPress inserito non sembra essere una URL valida. Per favore inserisci una URL valida.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Se si abbandona questa pagina i cambiamenti effettuati verranno persi .

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
it: La costante <code>VHOST</code> <strong>è deprecata</strong>. Utilizzare la costante booleana <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php per abilitare la configurazione con sottodomini. Utilizzare is_subdomain_install() per verificare se la configurazione a sottodomini è abilitata o meno.

en: The e-mail could not be sent.
it: Impossibile inviare la mail.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
it: L'indirizzo email inserito non sembra essere un indirizzo email valido. Per favore inserisci un indirizzo email valido.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
it: Le seguenti scorciatoie usano tasti di accesso differenti. Alt + Shift + lettera.

en: The given object ID is not that of a menu item.
it: L'ID dell'oggetto indicato non è quello di un elemento del menu.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
it: La chiave sottostante è stata precedentemente validata ma al momento non è possibile stabilire una connessione con akismet.com. Per favore verifica la configurazione del tuo server.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
it: La chiave che hai inserito non può essere verificata perché non è possibile stabilire una connessione con akismet.com. Per favore verifica la configurazione del tuo server.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
it: La chiave che hai inserito non è valida. Per favore verificala.

en: The latest comments to all posts in RSS
it: Gli ultimi commenti di tutti gli articoli in formato RSS

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
it: La pagina di login sar&agrave; aperta in una nuova finestra. Dopo esserti loggato potrai chiuderla e ritornare a questa pagina.

en: The menu ID should not be empty.
it: L'ID del menu non dovrebbe essere vuoto.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
it: Un menu di nome <strong>%s</strong> è in conflitto con un altro nome dimenu. Provare un nome differente.

en: The most recent comments
it: I commenti più recenti

en: The most recent posts on your site
it: Gli articoli più recenti di questo sito

en: The page template is invalid.
it: Il template di pagina non è valido.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
it: Il tema padre è mancante. Installare il tema padre "%s".

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: The post cannot be deleted.
it: L'articolo non può essere eliminato.

en: The post type may not be changed.
it: Il tipo di articolo non può essere modificato.

en: The post type specified is not valid
it: Il tipo di articolo specificato non è valido

en: The requested user does not exist.
it: L'utente richiesto non esiste.

en: The role specified is not valid
it: Il ruolo specificato non è valido

en: The site %s is yours.
it: The sito %s è di vostra proprietà.

en: The site is already active.
it: Il sito è già attivo.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
it: Il sito richiesto non è installato correttamente. Contattare l'amministratore di sistema.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
it: Il sito che stavi cercando, <strong>%s</strong>, non esiste, ma puoi crearlo adesso!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
it: Il sito che stavi cercando, <strong>%s</strong>, non esiste.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
it: L'abbreviazione &#8220;%s&#8221; è già in uso da parte di un altro termine

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
it: L'URL di partenza e l'URL d'arrivo non possono puntare alla stessa risorsa.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
it: L'URL d'origine non contiene un link all'URL di destinazione e quindi non può essere utilizzato come origine.

en: The source URL does not exist.
it: L'URL sorgente non esiste.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
it: L'URL indicata non può essere usata come destinazione. O non esiste o non è una risorsa abilitata al pingback.

en: The specified target URL does not exist.
it: L''URL di destinazione specifica non esiste

en: The term name cannot be empty.
it: Il termine non può essere vuoto.

en: The theme directory "%s" does not exist.
it: La directory del tema  "%s" non esiste.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
it: Il fuso orario inserito non è valido. Per favore seleziona un fuso orario valido.

en: The user is already active.
it: Questo utente è già attivo.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
it: Il browser web del tuo apparecchio non può essere utilizzato per caricare file. DOvresti poter utilizzare al suo posto <a href="%s">la app nativa per la tua apparecchiatura</a>.

en: Theme without %1$s
it: Tema senza %1$s

en: Themes
it: Temi

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
it: Attualmente ci sono %1$s commenti identificati come spam.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
it: Non vi sono transport HTTP disponibili che permettono di completare la richiesta effettuata.

en: There are no options for this widget.
it: Non vi sono opzioni per questo widget.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
it: Pare non vi sia alcuna nuova mail.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
it: Sembra non vi sia un file <code>wp-config.php</code>. Occorre averlo per poter iniziare.

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
it: Nella barra dell'editor è presente un pulsante per inserire immagini che sono già ospitate da qualche parte su Internet. Se si dispone dell'URL di un'immagine, fare clic sul pulsante e inserire l'URL nella finestra che apparirà.

en: There is a revision of this post that is more recent.
it: C'è una revisione di questo articolo che è più recente.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Non è disponibile alcun riassunto in quanto si tratta di un articolo protetto.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
it: Si è verificato un errore di configurazione. Contattate l'amministratore del server.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
it: Si è verificato un problema nella connessione con il server Akismet. Per favore verifica la configurazione del tuo server.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
it: Si era verificato un problema, correggere il modulo sottostante e riprovavare.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
it[0]: C'è <a href="%2$s">%1$s commento </a> nella tua coda di spam in questo momento.
it[1]: Ci sono <a href="%2$s">%1$s commenti </a> nella tua coda di spam in questo momento.

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
it: Al momento la <a href='%1$s'>coda di spam</a> è vuota.

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
it: <p>Questi sono gli ultimi commenti identificati da Akismet come spam. Se si nota qualche errore, è possibile semplicemente contrassegnare il commento come "non spam" ed Akismet imparerà da questa segnalazione. Se si desidera recuperare un commento dallo spam, fare semplicemente clic su Non Spam. Dopo 15 giorni provvederemo noi alla pulizia dei dati spazzatura.</p>

en: This action has been disabled by the administrator.
it: Questa azione è stata disabilitata dall'amministratore

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
it: Questo argomento è stato trasformato in un array per adattarsi al funzionamento di altre funzioni cron.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
it: Il contenuto è protetto da password. Per visualizzarlo inserisci qui sotto la password:

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
it: Questa funzionalità richiede frame in linea. Si hanno i frame disabilitati o il browser non li supporta.

en: This file is empty. Please try another.
it: Questo file è vuoto. Provare con un altro file.

en: This file is not an image. Please try another.
it: Questo file non è un'immagine. Prova con un file diverso.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
it: Il file è troppo grande. I file devono avere una dimensione inferiore a %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
it: Il file non ha più la necessità di venire incluso

en: This file type is not allowed. Please try another.
it: Questo tipo di file non è permesso. Provare con un altro file.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
it: Questo file è più grande della dimensione massima consentita. Prova con un file diverso.

en: This is the short link.
it: Questo è il link breve.

en: This key is invalid.
it: Questa chiave non è valida

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
it: Il codice di questa pagina è XHTML 1.0 Transitional valido

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserire la password per visualizzare i commenti.

en: This site has been archived or suspended.
it: Questo blog è stato archiviato o sospeso.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
it: Il sito non è stato ancora attivato. Se si hanno dei problemi nell&#8217;attivazione del sito contattare <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
it: Questa tassonomia non è gerarchiaca quindi non è possibile impostare un genitore.

en: This taxonomy is not hierarchical.
it: Questa tassonomia non è gerarchica.

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
it: Questo utente ha scelto di cancellare il proprio account ed il contenuto non è più disponibile.

en: Thu
it: gio

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail Height
it: Altezza miniatura

en: Thumbnail Width
it: Larghezza miniatura

en: Thursday
it: giovedì

en: Tile
it: Affianca

en: Tile Horizontally
it: Affianca orizzontalmente

en: Tile Vertically
it: Affianca verticalmente

en: Time Format
it: Formato ora

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
it: TinyMCE è un editor Javascript HTML WYSIWYG indipendente dalla piattaforma utilizzata e basato sul web rilasciato come Open Source sotto%sLGPL </a>→ da Moxiecode Systems AB. Ha la capacità di convertire in un editor un campo HTML di tipo TEXTAREA  o altri elementi HTML.

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
it: Per attivare il proprio blog, fare click sul seguente link:
    
    %s
    
    Dopo  l&#8217;attivazione, si riceverà *un&#8217;altra email* con i dati di login.
    
    Dopo  l&#8217;attivazione, sarà possibile visitare il proprio sito qui:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
it: Per attivare il tuo utente, fai click sul link seguente:
    
    %s
    
    Dopo l'attivazione, riceverai un altra email con i dettagli per il login.

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la tua password visita il seguente indirizzo:

en: Toggle Editor Text Direction
it: Inverti direzione del testo dell'editor

en: Toggle absolute positioning
it: Attiva/Disattiva posizionamento assoluto

en: Toggle fullscreen mode
it: Attiva/disattiva schermo intero

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
it: Attiva/Disattiva la modalità a schermo intero (Alt + Shift + G)

en: Toggle guidelines/invisible elements
it: Attiva/disattiva linee guida/elementi invisibili

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
it: Attiva/Disattiva il correttore ortografico (Alt + Maiusc + N)

en: Too many redirects.
it: Troppi redirect.

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Top
it: Alto

en: Top left
it: Allinea a sinistra

en: Top navigation toolbar.
it: Barra degli strumenti di navigazione superiore.

en: Top right
it: Allinea a destra

en: Trackback excerpt:
it: Estratto del trackback:

en: Translation Updates
it: Aggiornamenti delle traduzioni

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cestinato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cestinati <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
it: Cestinare: %s

en: Tue
it: mar

en: Tuesday
it: martedì

en: Turn off Fullscreen
it: Disattiva lo schermo intero

en: Turquoise
it: Turchese

en: Twice Daily
it: Due volte al giorno

en: Type
it: Tipo

en: Types
it: Tipi

en: UI Mode
it: Modalità UI

en: Un-spammed by %s
it: Rimosso dallo spam da %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
it: Impossibile creare la directory %s. Verifica che la directory madre sia scrivibile dal server!

en: Unable to find Akismet servers.
it: Impossibile trovare i server Akismet.

en: Unable to reach any Akismet servers.
it: Impossibile raggiungere i server Akismet.

en: Unable to reach some Akismet servers.
it: Impossibile raggiungere alcuni dei server Akismet.

en: Unapproved
it: Non approvato

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo (Ctrl + Z)
it: Annulla (Ctrl + Z)

en: Unknown Feed
it: Feed sconosciuto

en: Unlink (Alt + Shift + S)
it: Rimuovi link (Alt + Shift + S)

en: Unmute
it: Togli il mute

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
it: Elenco non ordinato (Alt + Shift + U)

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Update Link Category
it: Aggiorna categoria link

en: Update Tag
it: Aggiorna tag

en: Update gallery
it: Aggiorna galleria

en: Updated.
it: Aggiornato.

en: Upload
it: Caricare

en: Upload Files
it: Caricamento file

en: Upload Images
it: Caricamento immagini

en: Upload Limit Exceeded
it: Limite di caricamento superato

en: Upload New
it: Carica nuovo

en: Upload failed.
it: Aggiornamento non riuscito.

en: Upload stopped.
it: Caricamento interrotto.

en: Uploaded
it: Caricato

en: Uploaded to this page
it: Caricato in questa pagina

en: Uploaded to this post
it: Caricato in questo articolo

en: Uploading
it: Caricamento

en: Upper alpha
it: Lettere maiuscole

en: Upper roman
it: Numeri romani maiuscoli

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
it: L'utilizzo dei livelli utenti da temi e plugin è deprecato. Utilizza ruoli e capacità.

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
it: In alternativa utilizzare <code>WP_User->ID</code>.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
it: Utilizzare <code>get_the_author()</code> se invece non si desidera avere il valore visualizzato.

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
it: Utilizzare <code>get_trackback_url()</code> se invece non si desidera avere il valore visualizzato.

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
it: Utilizza CTRL+V da tastiera per incollare il testo nella finestra.

en: Use as featured image
it: Utilizza come immagine in evidenza

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
it: Utilizza le virgole invece di %s per separare le categorie da escludere.

en: Use left and right arrows to navigate.
it: Utilizza le frecce destra e sinistra per navigare.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
it: Utilizzare la suo posto l'opzione <code>%s</code>.

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
it: Utilizzare questo widget per aggiungere uno dei menu personalizzati come se fosse un widget.

en: User has blocked requests through HTTP.
it: L'utente ha bloccato le richieste via HTTP.

en: User registration has been disabled.
it: La registrazione utenti è disabilitata.

en: User registration is currently not allowed.
it: La registrazione degli utenti non è al momento permessa.

en: Username
it: Nome utente

en: Username must be at least 4 characters.
it: Il nome utente deve essere di almeno 4 caratteri

en: Username or E-mail:
it: Nome utente o E-mail:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: Users
it: Utenti

en: V-Space
it: Spazio verticale

en: Valid
it: Valido

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
it: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> valido

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertical space
it: Spaziatura verticale

en: Very dark gray
it: Grigio scuro

en: Very weak
it: Molto debole

en: View Attachment Page
it: Visualizza Pagina dell'Allegato

en: View Category
it: Visualizza categoria

en: View Page
it: Visualizza pagina

en: View Post
it: Visualizza articolo

en: View Tag
it: Visualizza tag

en: View all posts filed under %s
it: Visualizza tutti gli articoli archiviati in %s

en: View all posts in %s
it: Visualizza tutti gli articoli in %s

en: View comment history
it: Visualizzare la storia del commento

en: View posts for %1$s %2$s
it: Visualizza articoli di %1$s %2$s

en: Visit %s&#8217;s website
it: Visitare il sito web di %s

en: Visit Site
it: Visualizza sito

en: Visit author homepage
it: Visita la homepage dell'autore

en: Visual
it: Visuale

en: Visual control characters on/off.
it: Caratteri di controllo visuali on/off.

en: W_Wednesday_initial
it: M

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
it: Attendere un po'. Alcune volte la consegna delle email può venir ritardata da processi al di fuori del nostro controllo.

en: We cannot find a title on that page.
it: Non possiamo trovare un titolo in quella pagina.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
it: Invieremo l'email di registrazione a questo indirizzo. (Controllare attentamente l'indirizzo email prima di proseguire.)

en: Weak
it: Debole

en: Website
it: Sito web

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
it: Sito web: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
it: Sito web: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Wed
it: mer

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
it: Bentornato %s. Compilando il seguente modulo è possibile <strong>aggiungere un nuovo sito al proprio account</strong>. Non vi è limite al numero di blog che è possibile avere, quindi create i contenuti secondo il vostro cuore ma scrivete con responsabilità.

en: What do I do now?
it: Cosa fare adesso?

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
it: Quando s'incolla contenuto da un'altra pagina web i risultati possono essere inconsistenti e ciò è causato dal tuo browser e dalla pagina web visitata. L'editor cerca di correggere più errori nel codice HTML possibile, ma per un risultato migliore provate ad utilizzate la scheda di Testo o uno dei bottoni "incolla" che si trovano nella seconda riga. Altrimenti, prova a incollare paragrafo per paragrafo. Nella maggior parte dei browser per selezionare un paragrafo, cliccarci col mouse sopra per tre volte.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
it: Mentre si utilizza l'editor sono disponibili molte scorciatoie da tastiera come in qualsiasi altro editor di testo. Ad esempio Shift+Enter inserisce una interruzione di riga, Ctrl+C = copia, Ctrl+X = taglia, Ctrl+Z = annulla, Ctrl+Y = ripete, Ctrl+A = seleziona tutto, ecc. (su un Mac usa il tasto Command anziché Ctrl). Si veda la scheda Scorciatoie per tutte le scorciatoie da tastiera disponibili.

en: White
it: Bianco

en: Whoops, the provided date is invalid.
it: Ops, la data inserita non è valida.

en: Wider
it: Più largo

en: Widgets
it: Widget

en: Width
it: Larghezza

en: Windowless video
it: Video senza finestra

en: Windows media player options
it: Impostazioni Windows media player

en: Word count: %s
it: Conteggio parole: %s

en: Word wrap
it: Ritorno a capo automatico

en: WordPress &rsaquo; Error
it: WordPress &rsaquo; Errore

en: WordPress &rsaquo; Success
it: WordPress &rsaquo; Successo

en: WordPress Address (URL)
it: Indirizzo WordPress (URL)

en: WordPress Failure Notice
it: Avviso di errore WordPress

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
it: WordPress errore database %1$s per la query %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
it: WordPress errore sul database %1$s per la query %2$s fatta da %3$s

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
it: WordPress include un editor HTML avanzato che funziona con la maggior parte browser utilizzati al giorno d'oggi. Tuttavia editare codice HTML non è la stessa cosa che digitare del testo. Ogni pagina web ha due componenti principali: la struttura, che è il codice HTML e che viene prodotta dall'editor mentre si scrive, e la visualizzazione, che viene applicata ad essa dal tema WordPress in uso e dal relativo foglio di stile style.css. WordPress produce codice XHTML 1.0 valido il che significa che inserendo interruzioni di riga multiple (marcatori BR) dopo un paragrafo non produce spazio bianco sulla pagina web. I marcatori BR verranno rimossi come non validi dal sistema interno di correzione HTML.

en: Words:
it: Parole:

en: Writing at Full Speed
it: Scrivere rapidamente

en: XML-RPC services are disabled on this site.
it: Il servizio XML-RPC è disattivato su questo sito.

en: Y/m/d
it: d/m/Y

en: Yellow
it: Giallo

en: Yellow green
it: Giallo verde

en: Yes
it: Si

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
it: Sembra che WordPress sia già installato. Per reinstallarlo bisogna prima cancellare le tabelle dal database.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Si stanno per eliminare definitivamente gli elementi selezionati.
     'Annulla' per interrompere, 'OK' per eliminare.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare definitivamente questo elemento.
      'Annulla' per interrompere, 'OK' per cancellare.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Si sta per eliminare definitivamente questo menu.
     'Annulla' per interrompere, 'OK' per eliminare.

en: You are attempting to log out of %s
it: Si sta tentando di scollegarsi da %s

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
it: SI stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> di %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
it: Si stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per il girono %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
it: Si stanno visualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per l&#8217;anno %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
it: SI stanno viasualizzando gli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
it: Stai visualizzando gli archivi per la categoria %s.

en: You are logged in already. No need to register again!
it: Si è già fatto il login. Non serve registrarsi nuovamente!

en: You are not allowed access to details about comments.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dettagli riguardanti i commenti.

en: You are not allowed access to details about this site.
it: Non si dispone del permesso per accedere ai dettagli riguardanti questo sito.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per assegnare un termine a questa tassonomia.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
it: Non si dispone del permesso per cambiare l'autore della pagina con questo nome utente.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
it: Non si dispone del permesso permesso per cambiare l'autore dell'articolo con questo nome utente.

en: You are not allowed to create pages as this user.
it: Non hai il permesso di creare pagina con questo utente.

en: You are not allowed to create posts as this user.
it: Non disponi dei permessi per creare articoli con questo utente.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per creare termini in questa tassonomia.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per cancellare termini da questa tassonomia

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
it: Non disponi del permesso per modificare i termini di questa tassonomia.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
it: Non si dispone dei permessi sufficienti per moderare i commenti di questo sito.

en: You are not allowed to update options.
it: Non si dispone del permesso per aggiornare le Impostazioni.

en: You are now logged out.
it: Si è effettuato il log out.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
it: Stai scrivendo commenti troppo in fretta. Rallenta.

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
it: Puoi avere conferma che Akismet.com sia operativa facendo <a href="%s" target="_blank">clic qui</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
it: Puoi creare un file <code>wp-config.php</code> tramite una interfaccia web ma non funziona con tutte le configurazioni di server. Il metodo più sicuro e creare il file manualmente.

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
it: <p>&Egrave; possibile cancellare tutto lo spam dal proprio database con un singolo clic. Questa operazione non potrà venire annullata, quindi assicurarsi che non via siano commenti legittimi che potrebbero andare persi definitivamente. Lo spam viene automaticamente cancellato dopo 15 giorni, quindi non preoccuparsi di questo.</p>

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
it: &Egrave; possibile modificare il contenuto del menu nella schermata Menu, nella sezione Aspetto.

en: You can see all comments on this post here:
it: È possibile vedere tutti i commenti a questo articolo qui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
it: &Egrave; possibile visualizzare tutti i pingback a questo articolo qui:

en: You can see all trackbacks on this post here:
it: &Egrave; possibile visualizzare tutti i trackback a questo articolo qui:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
it: Non è possibile utilizzare questo indirizzo email per registrarsi. Stiamo avendo problemi con alcune nostre email che vengono bloccate. Per favore utilizzare un altro fornitore di email.

en: You do not have permission to do that.
it: Non si dispone del permesso per fare questo.

en: You do not have permission to preview drafts.
it: Non si dispone del permesso di visualizzare le bozze.

en: You do not have permission to upload files.
it: Non si dispone del permesso di caricare file.

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
it: Non si dispone di permessi sufficienti per moderare i commenti.

en: You have attempted to queue too many files.
it: Si è tentato di accodare troppi file.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
it: Sei stato aggiunto a questo sito. Per favore visita <a href="%s">l'homepage </a> o <a href="%s">accedi</a> utilizzando il tuo nome utente e la tua password.

en: You have logged in successfully.
it: Ci si è autenticati correttamente.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
it: Non c'è spam in coda di moderazione. Deve essere il tuo giorno fortunato. :)

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
it: Si è cercato negli archivi del blog <a href="%1$s/">%2$s</a> per <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Se non si è trovato nulla in questi risultati è possibile provare uno di questi link.

en: You may only upload 1 file.
it: &Egrave; possibile caricare un solo file.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
it: &Egrave; possibile utilizzare questi tag ed attributi <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>: %s

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
it: Perchè funzioni occorre inserire <a href="%1$s">la tua chiave API Akismet</a>.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: Occorre aver fatto il <a href="%s">login</a> per inviare un commento

en: You must be registered to comment
it: Occorre essere registrati per poter inviare commenti

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
it: Qui devi inserire una Akismet API key valida. Se ti serve una API key puoi <a href="%s">crearne una qui</a>

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
it: Devi prima <a href="%s">accedere</a> e dopo potrai creare un nuovo sito.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
it: È necessario specificare una azione nonce da verificare utilizzando il primo parametro.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
it: Il tuo account Akismet è stato correttamente impostato ed attivato.

en: Your Comment
it: Il tuo commento

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
it: L'installazione PHP  non ha l'estensione MySQL che è necessaria per utilizzare WordPress.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
it: L'URL %s della home di WordPress non è valida. Per favore correggi <a href="%s">l'opzione home</a>.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
it: Il tuo account è stato attivato. Ora puoi <a href="%1$s">accedere</a> al sito utilizzando il nome utente scelto &#8220;%2$s&#8221;. Controlla la tua email %3$s per la password e le istruzioni di login. Se non ricevi l'email controlla la cartella di spam o junk. Se entro un'ora non hai ancora ricevuto l'email, puoi <a href="%4$s">reimpostare la password</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
it: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Accedi</a> o torna alla <a href="%2$s">homepage</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
it: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Visualizza il tuo sito</a> o <a href="%2$s">Accedi</a>

en: Your account is now active!
it: Il tuo account è ora attivo!

en: Your address will be %s.
it: Il tuo indirizzo sarà %s.

en: Your blogroll
it: Il blogroll

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
it: Il tuo browser hai delle limitazioni, con l'uploader multiplo, nel caricamento di file di grandi dimensioni. Utilizza <a href="%1$s" target="%2$s">l'uploader del browser</a> per i file sopra i 100MB.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione

en: Your email address will not be published.
it: L'indirizzo email non verrà pubblicato.

en: Your key has been cleared.
it: La chiave è stata reimpostata.

en: Your latest posts
it: Gli ultimi articoli

en: Your most used tags in cloud format
it: I tag maggiormente utilizzati in formato nuvola

en: Your password has been reset.
it: La password è stata azzerata.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
it: Il server sta utilizzando PHP versione %1$s ma WordPress %2$s richiede almeno la versione %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
it: La tua sessione &egrave; scaduta. Puoi loggarti nuovamente da questa pagina o attraverso la pagina di login.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
it: Il sito <a href="%1$s">%2$s</a> è attivo. Ora puoi accedere al sito utilizzando il nome utente scelto &#8220;%3$s&#8221;. Controlla la tua email %4$s per la password e le istruzioni di login. Se non ricevi alcuna email controlla la cartella di spam o junk. Se entro un'ora non hai ancora ricevuto l'email, puoi <a href="%5$s">reimpostare la password</a>.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
it: Le pagine di questo sito WordPress

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
it[0]: Il tuo tema supporta %s menu. Seleziona il menu che desideri utilizzare.
it[1]: Il tuo tema supporta %s menu. Seleziona quale menu vuoi far apparire in ciascuna posizione.

en: Your theme supports a static front page.
it: Il tuo tema supporta una pagina iniziale statica.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
it: Il vostro web host o il vostro server administrator ha disabilitato la funzione PHP <code>fsockopen</code>.  <strong>Akismet non può operare correttamente sino a quando questo problema non sarà stato risolto.</strong>  Contattare il proprio web host o l'amministratore del firewall e fornire <a href="%s" target="_blank">queste informazioni riguardanti le caratteristiche dei server necessarie ad Akismet</a>.

en: [%1$s] Activate %2$s
it: [%1$s] Attivato %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
it: [%1$s] Commento: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
it: [%1$s] Applica la moderazione: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
it: [%s] Registrazione di un nuovo utente

en: [%s] Password Lost/Changed
it: [%s] Password persa/reimpostata

en: [%s] Password Reset
it: [%s] Password azzerata

en: [%s] Your username and password
it: [%s] Il proprio nome utente e password

en: abort
it: interrompi

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
it: Nuovo link

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
it: Nuovo media

[ctx: add new from admin bar]
en: User
it: Nuovo utente

[ctx: add new media]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
it: Pagina

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
it: Articolo

[ctx: adjective]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
it: Nuovo

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
it: Blu

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
it: Grigio

en: apop authentication failed
it: autenticazione apop non riuscita

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
it: di %1$s &#8212; %2$s il <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
it: %1$s: %2$s

en: close tags
it: chiudi tag

en: connection does not exist
it: la connessione non esiste

en: connection not established
it: connessione non stabilita

en: domain
it: dominio

en: fullscreen
it: schermo intero

en: g:i a
it: G:i

[ctx: html attribute]
en: Name
it: Nome

[ctx: html attribute]
en: Name:
it: Nome:

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
it: ieSpell non presente. Si desidera installarlo ora?

en: l, F jS, Y
it: l, j F Y

[ctx: label]
en: Search for:
it: Ricerca per:

[ctx: links widget]
en: All Links
it: Tutti i link

en: moved to the trash.
it: spostato nel cestino.

en: new WordPress Loop
it: nuovo WordPress Loop

en: no login ID submitted
it: non è stato fornito alcun ID di login

en: not configured
it: Non configurato

[ctx: noun]
en: Comment
it: Commento

en: number_format_decimal_point
it: ,

en: number_format_thousands_sep
it: .

en: of
it: di

[ctx: page]
en: Add New
it: Aggiungi nuova

[ctx: password strength]
en: Medium
it: Media

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: post]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: post]
en: Pending
it: In sospeso

[ctx: post]
en: Private
it: Privato

[ctx: post]
en: Published
it: Pubblicato

[ctx: post]
en: Scheduled
it: Programmato

[ctx: post]
en: Trash
it: Cestina

[ctx: post format]
en: Format
it: Formato

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
it: %1$s %2$s, %3$s fa (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
it: %1$s [Salvataggio automatico]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
it: %1$s [Versione corrente]

[ctx: post type general name]
en: Pages
it: Pagine

[ctx: post type general name]
en: Posts
it: Articoli

[ctx: post type singular name]
en: Page
it: Pagina

[ctx: post type singular name]
en: Post
it: Articolo

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
it: j F Y @ H:i

[ctx: search results]
en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: sitename
it: nome sito

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
it: Tag

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
it: Categoria

en: text direction
it: direzione del testo

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: {#field} must be a number
it: {#field} deve essere un numero

en: {#field} must be a number greater than {#min}
it: {#campo} deve essere un numero maggiore di {#min}

en: {#field} must be a number or percentage
it: {#field} deve essere un numero o una percentuale
